Gündem Haberleri

  PKK yöneticisine Hollanda’da baskın

  Soner GÜREL/ANKARA - LAHEY
  08.08.2006 - 00:53 | Son Güncelleme:

  TERÖR örgütü PKK’nın üst düzeydeki yöneticisi Nedim Seven, Belçika sınırında Hollanda Polisinin düzenlediği operasyon sonucu yakalandı. Seven’in Türkiye’ye iadesi için Interpol aracılığıyla girişimlere başlandı.

  CEZAEVİNE KONULDU

  Hollanda jandarma teşkilatı sözcüsü Rene Claessen, dün yaptığı açıklamada 37 yaşındaki Türk vatandaşının geçen salı tutuklandığını belirterek, zanlının bir silahlı saldırıda aralarında polislerin de bulunduğu 15 kişinin öldürülmesiyle ilgili Türkiye tarafından kırmızı bültenle arandığını kaydetti.

  Claessen, ismini açıklamadığı zanlının, Türkiye’ye iadesine dek ülkenin güneyindeki Vucht Kentinde çok iyi korunan bir cezaevinde tutulacağını dile getirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Hollanda’da yakalanan kişi, PKK’nın Abdullah Öcalan dahil 29 yöneticisi arasında yer alan Nedim Seven. Geçen hafta Hollanda polisi tarafından Belçika sınırına birkaç kilometre uzaklıktaki Eijsden yolunda yapılan kontrolde bir araçta, 28 yaşındaki şoförü ile birlikte gözaltına alınan Nedim Seven üzerindeki sahte kimlikle kurtulmak istedi. Ancak, Interpol kanalı ile temasa geçen Hollanda polisi, Türkiye’den söz konusu kişinin kimliğinin tespitini istedi. Hollanda’dan gönderilen fotoğraflar ve parmak izleri kayıtlarından gözaltına alınan kişinin Behzat kod isimli PKK yöneticisi Nedim Seven olduğu anlaşıldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı