Gündem Haberleri

GÜNDEM

  PKK yılanına ağır darbe

  Hürriyet Haber
  20 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 20 Nisan 1998 - 00:01

  Mehmetçik, terör örgütü PKK'nın iki numaralı adamı Şemdin Sakık'ı Kuzey Irak'ta yakalayıp yurda getirdikten sonra ikinci darbeyi de yine örgütün lider kadrosunda bulunan Murat Karayılan'a vurdu. Şırnak'ın Bestler ve Dereler Bölgeleriyle sınır boyunda gerçekleştirilen ve 86 PKK'lının ölü ele geçirildiği büyük operasyonda, teröristlerin başında bulunan Karayılan da canını zor kurtarıp kaçtı. 9 gün süren operasyon sırasında teslim olan 3'ü kadın 5 PKK'lı, örgütün panik içinde olduğunu anlattı. PKK Merkez Komitesi üyesi olan ve bir süre önce sözde Botan adı verilen Mardin- Siirt, Şırnak- Hakkâri Bölge Sorumluluğu görevini getirilen Murat Karayılan'ın, Kuzey Irak'taki kamplardan kalabalık PKK'lı grubuyla eylem yapmak üzere Türkiye'ye sızdığı saptanınca büyük bir operasyon başlatıldı. Şırnak'ın Bestler ve Dereler bölgesinde bulunan Uğurtepe ve Mehmet Yusuf Dağları'nda yavalanan Murat Karayılan liderliğindeki PKK'lıları etkisiz hale getirmek için 10 Nisan günü büyük operasyon başlatıldı. Şehit Üsteğmen Mehmet Işıkal'ın adı verilen ve 9 gün süren operasyonda, 86 PKK'lı ölü ele geçirildi, 4'ü korucu 11 güvenlik görevlisi şehit düştü. Yönettiği PKK'lılar çil yavrusu gibi dağıtılan Murat Karayılan'ın, Uğurtepe'de bir ara çembere alındığı, ancak son anda kaçtığı belirtildi.

  OPERASYON NASIL GERÇEKLEŞTİ?

  Çatışmaların geçtiği bölgeye dün basın mensuplarını götüren askeri yetkililer, operasyonun nasıl yapıldığını anlattı. 11 Nisan'dan itibaren uçar birlik harekâtıyla, stratejik noktalara komandolar indirildi ve teröristler çembere alındı. Operasyona Şırnak, Van, Hakkâri ve Siirt Güvenlik Komutanlıkları da destek verdi ve katılan güvenlik görevlisi sayısı 7 bin 500'ü buldu. Teröristlerin inleri savaş uçakları ve helikopterler tarafından yoğun ateş altına alındı. Komandolar bölgeyi karış karış taramaya başladı. Herekol, Kato, Uğurtepe, Mehmet Yusuf ve Kel Mehmet dağları kesiminde yoğunlaşan operasyon, sınır boyuna kaydırıldı. Birlikler sıcak takiple zaman zaman Kuzey Irak topraklarına girerek Sinaht bölgesinde PKk'lı avı başlattı. Manevra alanları sürekli termal kameralarla gözlendi, teröristlerin kaçmaları ve toparlanmaları engellendi.

  Sığınaklarda gizlenen çok miktarda hafif ve ağır silahlar, mermiler, mayın, haberleşme cihazları, gıda maddesi ele geçirildi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı