Gündem Haberleri

GÜNDEM

  PKK’ya çelik gösterme zamanı

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  23 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 23 Ekim 2011 - 12:04

  Irak’ın işgali sırasında ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2 numaralı ismi olan Richard Armitage, Türkiye’nin Kuzey Irak operasyonunu Hürriyet’e yorumladı.

  Cumhuriyetçi Parti’nin şahin kanadından olan ve Ronald Reagan’dan beri Cumhuriyetçi liderlerin dış politika danışmanlığını yapan Armitage, teröre karşı sertlik yanlısı politikalarıyla biliniyor. Aynı zamanda Amerikan Türk Konseyi (ATC) Başkanı olan Armitage, önümüzdeki hafta Washington’da yapılacak ATC konferansı öncesi şunları söyledi:

  Abbattabad örneği var
  -  Türk Hükümeti’nin PKK saldırılarına gösterdiği tepkiyi sonuna kadar destekliyorum. Sanırım PKK’ya artık gerçekten biraz çelik gösterme zamanı geldi. Ben de bu sorunun sadece askeri yöntemlerle çözülemeyeceğini düşünen çoğunluk gibiyim. Ama PKK’yı samimi bir görüşmeye çekmek için de çelik göstermeye ihtiyacınız var.
  -  Biliyorum Irak egemen bir ülke. Ama ABD, onca şeyin ardından bir sınır ötesi kara operasyonunda Türkiye’yi nasıl desteklemez!.. Abbattabad da egemen bir ülkede değil miydi? Usame Bin Laden’in olduğu Pakistan kenti. Biz neden başkasının egemenliğini ihlal ettik? Yaşadığımız terör acısından. Çünkü bu konuda kimse bir şey yapmıyordu. Kürt Bölgesel Yönetimi ve Barzani, PKK’yı eleştirme konusunda yeterince güçlü değil ve PKK’yı durdurabileceğini düşünmüyorum.
  -  Bölgedeki Türk varlığı ne kadar devam eder bilmiyorum ama PKK’nın dağılması için 6-10 ay gerekebilir. Benim kişisel görüşüm, dediğim gibi PKK’yı ülkeye geri getirmek için biraz çelik göstermek zorundasınız. Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan şimdi bunu yapıyorlar. Bence ülke de bunu istiyor. Eğer bizim Abbottabad’a gideceğimizi bilseler onlar (Pakistan) da kabul etmezlerdi.
  Clinton planı görüşecek
  -  Irak’tan çekilme takvimi kapsamında Kuzey Irak’taki ABD güçleri azalıyor ve Türkiye’de bu durumun PKK şiddetinin artmasına zemin hazırlayacağı korkusu var. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton önümüzdeki hafta ATC Konferansı’nda konuştuktan sonra Afganistan Konferansı için Türkiye’ye gidecek ve hiç şüphem yok, bu konuyu görüşecek. Geometri uzmanı değilim, bölgede belki 3’lü güvenlik işbirliği ele alınacak.
  -  Türkiye’nin ABD’den istediği bazı silahlar var ve İsrail ilişkileri nedeniyle gerekli süreç ABD Kongresi’nde çok yavaş işliyor. Türkiye’nin Kobra Whiskey helikopter talebi de sanırım bekletilecek. Ama bu duruma bağlı. Eğer Türkiye için durum kötüleşirse, yönetim bunun için (Kongre’ye) bastıracaktır. Tabii 3 tane helikopterin çok bir fark yaratacağını düşünme hatasına da düşmeyelim. Predatörler de İsrail ile ilgili ve Kongre’ye bildirim zorluğu var.
  Realite bizi yakınlaştırdı
  -  Türkiye de bu sürece (Türk-Amerikan ilişkilerine) zarar vermedi değil. Hatırlayın, 1-1.5 yıl önce Dışişleri Bakanı Davutoğlu herkese Türkiye’nin 360 derece, sıfır sorun politikası olduğunu anlatıyordu. Kulağa harika geliyor. Ama birden ne oldu? Arap geçişi. Birkaç yıl önce Başbakan Erdoğan Ahmedinejad’ın iyi bir dost olduğunu söylüyordu. Ne oldu? Söyleyeyim, Suriye krizi oldu. Şimdi yaşanan, (Türkiye’nin) sorunsuz dış politikası, realiteyle tanıştı. Ve bu realite, bizi yakınlaşmaya itti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı