Gündem Haberleri

  PKK, Türk’le Kürt’ün nifak tohumu

  Oktay ENSARİ- Demet ÖZTÜRK/ DHA
  14.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Gül, PKK konusunda işbirliğinin Kuzey Irak’taki Kürtlerin yararına olduğunu söyledi. Gül "Türkler ve Kürtler, tarih boyunca hep beraberdir. PKK aramızdaki nifak tohumudur. Iraklı Kürt liderler dostluğumuzun engellenmesine izin vermemeli" dedi.

  BAŞBAKAN Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kuzey Irak’daki Kürt liderlerine çağrıda bulunarak, "PKK adlı terör örgütünün aramıza nifak tohumları serpmesine müsaade etmeyin. PKK, Türkiye ile Irak arasına girmiş nifak tohumudur" dedi.

  Bakan Gül, Talas İlçesi’ndeki Vali konağında Vali Osman Güneş’in verdiği kahvaltıya katıldı. Kahvaltıda Gül, Irak Başbakanı’nın, Başbakan Erdoğan’ı arayıp, PKK bürolarını kapattıkları yolundaki sözlerini sevindirici bulduğunu aktardı. Gül, "Bir ülke kendi topraklarından komşusuna saldıran ve komşusuna terör faliyetlerinde bulunan insanlara müsade ederse, elbette rahatsız olur. Irak Hükümeti de bundan rahatsız. Daha ileri /images/100/0x0/55ea7d8cf018fbb8f8836253derecede tedbirleri alamıyor. Yapacakları şeylerin başında kararlıklarını ortaya koymaları gerekiyordu. Başbakanın sözleri memnuniyet vericicidir. Irak hükümeti, sözlerini uygulamaya geçirip sesli bir şekilde duyurmalıydı. Şimdi, bunlar yapılmaya başlandı. ABD, Türkiye ile Irak arasındaki işbirliği de çok önemlidir. Bunlarda önemli gelişmeler vardır. Son olaylardan sonra Türkiye’nin bu konudaki kararlığının ortaya konulması netice verecektir. Türkiye terörle mücadeleyi kendi güçleriyle imkanlarıyla yapacak güçtedir. " diye konuştu.

  DOSTLUĞA ENGEL

  Gül, bölgedeki Kürt grupların da işin vahametini anlamaya yardımcı olmaları, bu konuda Türkiye’yle işbirliği içinde olmalarının kendi çıkarlarına olacağını anlatırken şöyle konuştu:

  "Türkler ve Kürtler, tarih boyunca Selçuluklular ve Osmanlı döneminde hep beraberdir. Birbirimizin ayrılmaz parçasıyız. PKK aramıza girmiş nifak tohumudur. Iraklılar’ın ve Kürt liderlerin çok iyi bilmesi gerekir. Onlar bugünlere Türkiye’nin korumacılığı altında gelmişlerdir. Ama, aramıza giren PKK terör örgütü ne yazık ki, Iraklı Kürtler arasında çok fazla dayanışma ve yardımlaşmayı önlemektedir. Kuzey Irak’daki Kürt liderlerin aramızdaki işbirliği ve dostluğun bu şekilde önlenmesine müsade etmemeleri gerekir."

  Fakülte karşılama ekibi

  DIŞİŞLERİ Bakanı Gül, Kayseri’nin Develi İlçesi’nde hayırsever işadamları Mehmet Paksoy ile Sami Dedeoğlu tarafından yaptırılan Develi Seyrani Ziraat Fakültesi binasının açılışını yaptı. Açılışta Gül’ü 45 davul ve 2 zurnadan oluşan ekip karşıladı. Türk Cumhuriyetleri’nden gelen bir grup Erciyes Üniversitesi öğrencisi Bakan Gül’ü ülkelerinin bayraklarıyla karşılayıp, çiçek verdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı