Gündem Haberleri

  PKK tehditleri seçim yüzünden

  Turan YILMAZ / ANKARA
  09.09.2013 - 01:03 | Son Güncelleme:

  AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, son dönem PKK’dan yükselen tehdit mesajlarını Hürriyet’e değerlendirdi.

  Ensarioğlu, PKK’nın şehir yapılanmasının bomba ve molotofkokteyli kullanmak, şantiye basıp, haraç toplamak gibi, sürece denk düşmeyen şiddet eylemlerine dikkat çekerek, şunları söyledi:
  “Biz bu sürece kıymet veriyoruz. Aslında bu süreçte bu tür şeylerin olabileceğini de biliyoruz. Bir örgütün dönüşmesinin kolay olmadığını da biliyoruz. Ancak bütün bu olumsuzlukları da sürekli dillendirerek sürece zarar vermek de istemiyoruz. Çünkü halkın sürece olan umudunu, desteğini çok önemsiyoruz, bunun boşa çıkmasını istemiyoruz.

  HALK SAHİPLENDİ

  Bunlar Ortadoğu’daki gelişmelerden bağımsız değil. PKK, Suriye’de kucağında bir bölge buldu. Esad bütün muhalif güçlerle savaşırken, Türkiye’ye karşı olan husumetinden ötürü o bölgeyi PYD’ye terk etti. Onlar açısından bakınca, böyle bir süreçte silah bırakması çok avantajlı değil. Öte taraftan seçimler geliyor. Örgüt aynı zamanda siyaset yapan bir örgüt. AK Parti ve BDP bölgede çözümün 2 önemli aktörü ama bir yandan da 2 önemli rakip, Seçimler yaklaştıkça da tavırlar, söylemler siyaseten farklılaşıyor. Bu da tabii sürece zarar veriyor. Silah aynı zamanda bu yapı için bir siyaset aracıdır. Silahın bir baskı aracı olarak halk üzerinde yarattığı o korku ve etki sandığa da yansıyor. O nedenle de isteksiz davranıyor. Bunun için kendince gerekçeler oluşturup süreci uzatmaya çalışıyor. Ancak süreci halk sahiplendi, kim zarar verirse halk onu sandıkta cezalandırır. Bu nedenle sürece zarar verenin AK Parti olduğunu, bu nedenle silah bırakmadıklarının propagandasını yapıyorlar. Ama bana göre özü itibariyle süreçte bir tıkanma yok, kararlılık sürüyor.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı