Gündem Haberleri

  PKK Suriye’ye girme piyonu

  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN / ANKARA
  30.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kürt sorununun uluslararası boyut kazandığını belirten CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi, Suriye’ye sokacak zemin hazırlanıyor. Bunun için de PKK kullanılıyor. MİT var, Genelkurmay var. Onlar ne yapıyor” dedi.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun süratle uluslararası boyut kazandığını belirterek, “Türkiye’yi, Suriye’ye sokacak zemin hazırlanıyor. Bunun için de PKK kullanılıyor. Bütün bu gelişmeler olurken MİT var, Genelkurmay var, onlar ne yapıyor?” diye sordu. Kılıçdaroğlu, Suriye konusunda yeni öneriler getireceklerini belirterek, Hürriyet’e şu değerlendirmeleri yaptı:

  Türkiye açmaza sokuldu

   “Hükümet çuvallamış durumda. Türkiye, bir büyük açmaza sokuldu. O nedenle CHP olarak bizim sorumluluğumuz var. Açmazları masaya yatırıp öneriler getirmemiz lazım. AKP kabul eder, etmez önemli değil, ama bir şekilde önerilerimizi sıralamalıyız. Suriye konusunda yaşanan gelişmelerde tehlikenin kaynağı Kürt sorunu. Ülkenin ana sorunu gördüğümüz bu konu, süratle uluslararası boyut kazanmaya başladı. Hükümet bunun ne kadar farkında bilmiyoruz. Gördüğümüz, büyük oyunun farkında değiller. Büyük oyun, Ortadoğu’da İsrail dışında, yüzde 100 ABD’ye bağlı 2’nci bir devletin kurulması ise, ona göre politika belirlemeli. Ki bu konuyu ABD’deki düşünce kuruluşları ve STK’lar dinlendiriyor, kimileri haritalar yayınlanıyor. Ortadoğu’da düşünce kuruluşlarından da benzer açıklamalar geliyor. Daha ötesi, Türkiye’de de bunu söyleyenler çok ama bir tek hükümetin bundan haberi yok.  Çünkü, eğer siz kendi dış politikanızı dışarıdan gelen telkinler üzerinden yapıyorsanız sağlıklı süreç analizi yapamazsınız. Oysa her olasılığın değerlendirilip ona göre adım atılması gerekirdi. Hamlenizin karşı taraftaki yankısının ne olacağına, onun karşılığında ne tedbir alınacağını önceden bileceksiniz, gereğini yapacaksınız.

  Dış politika ABD’ye bağlı

  Hükümet, üst üste toplantılar yapıyor. Ancak bir sonuç vereceğine inanmıyorum. Nedeni de bütün dış politikanın ABD’den gelen bilgi ve telkinlere dayandırıyor olmasıdır. O nedenle de politika geliştiremiyorlar. Suriye’nin Rusya için ne kadar kaçınılmaz bir ülke olduğunu fark etmiyorlar. Rusya’nın Akdeniz’deki varlığının Suriye’ye bağlı olduğunu görmüyorlar gibi. Çin’i ve İran’ı da hesap dışı tutuyorlar.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı