Gündem Haberleri

GÜNDEM

  PKK: Örgüt talimat vermedi

  Hürriyet Haber
  28 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 28 Haziran 2013 - 00:10

  PKK çizgisinde yurtdışından yayın yapan Nuçe TV’ye açıklama yapan örgütün üst düzey yöneticilerinden Zeki Şangali, pazar günkü olayı “gençlerin inisiyatif kullanarak yapmış olabileceğini” söyledi.

  Bu yönde örgütün bir talimatı olmadığını ileri süren Şangali, “Cizre’deki KCK asayiş olayı talimatımızla yapılan bir şey değil. PKK’nın herhangi bir barikat ve kimlik kontrolü noktası yoktur. Gençler kendi aralarında inisiyatif kullanarak bunu yapmış olabilirler, bunu da araştırıyoruz. O kadar abartmaya da gerek yok” dedi.

  PKK’nın işi değil

  BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, gençlerin Cizre’de düzenledikleri “PKK Asayiş Mezuniyet Töreni” görüntüleri hakkında, “Gençlerin işi, PKK ile ilgisi yok. Hem PKK hem de parti olarak biz yani BDP sürecin hassasiyetini gözetiyoruz. Olaya tepki gösteren siyasiler gelsin Cizre’ye, ben davet ediyorum onları; o mahallelere gidelim. Yerinde görsünler gerçekleri” çağrısı yaptı. Kaplan, şunları söyledi: “Cizre’deki olayları abartmaya gerek yok. PKK de ‘Açıklama yaptı, çoluk çocuğun işi bizimle ilgisi yok’ diye. Bu tür olaylarda kurumsal yapıların açıklamalarına itibar etmek gerekiyor. Cizre yaklaşık 150 bin nüfuslu büyük bir yer. Gençler zaman zaman mahallelerinde benzer şeyler yapıyordu zaten. O yaşlardaki çocuklar her zaman organize olabilirler. Olayı tüm yönleriyle araştıracağız ve ardından da kamuoyuna gereken açıklamayı yapacağız. Süreç büyük bir iradedir, süreci anlayamayan partiler, sürecin ağırlığının altında kalır.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı