Gündem Haberleri

GÜNDEM

  PKK mezarlığı

  Ferit DEMİR, DHA
  29.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tunceli’de eylem hazırlığı yapan bir grup PKK’lı terörist daha önce de çok sayıda çatışma yaşanan Kutuderesi Vadisi’nde kıstırıldı. 4 Kobra helikopter ve 8 bin askerin katıldığı operasyonlarda 15 PKK’lı ölü ele geçirildi.

  TAKTİK değiştirip küçük gruplar yerine 50- 100 kişilik gruplarla baskına yönelen PKK Tunceli’de ağır bir darbe yedi. Daha önce çok sayıda teröriste mezar olan Kutudere Vadisi’nde dün de 15 PKK’lı öldürüldü, operasyon sürüyor.

  05.00’TE BASKIN

  Çok sayıda PKK’lının Tunceli kırsalına geldiği ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle örgütün büyük eylem hazırlığı içerisinde olduğu istihbaratını alan güvenlik güçleri, 8 bin askerin katılımıyla, hava destekli büyük bir operasyon başlattı. Operasyona 4’üncü Komando Tugayı, Hozat 51’inci Motorlu Tugayı ile Jandarma Özel Harekat Timleri katıldı. Operasyon Nazimiye, Pülümür, Ovacık, Çemişgezek ve Hozat ilçelerinin kırsalında yoğunlaştı. Kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Zel Dağı eteklerindeki Kutuderesi Vadisi’nde karargah oluşturmak için toplanan PKK’lı grubu tespit edildi. Saat 05.00’de yapılan baskınla ilk sıcak temas sağlanan teröristler, helikopterle güzergahlarına indirilen timler tarafından kuşatıldı. 4 Kobra helikopter, yaklaşık 30 teröristi ateş altına alırken, güvenlik güçleriyle teröristler arasında çatışma öğlen saatlerine kadar aralıklarla devam etti. İlk belirlemelere göre 15 PKK’lı ölü ele geçirildi. Çatışmalar yer yer devam ederken, ölen terörist sayısının artabileceği belirtildi. Kutuderisi Vadisi PKK’nın sözde Dersim Eyaleti’nin doğudaki merkezini oluşturuyor. Güvenlik güçleriyle teröristler arasında birçok çatışmaya sahne olan ve yüzlerce PKK’lının öldürüldüğü Kutuderesi Vadisi içinde yer alan Kocatepe Karakolu 4 Haziran 2007’de basıldı, 7 asker şehit oldu, 8 asker yaralandı.

  KARAYOLU KAPALI

  Çatışmalar sürerken PKK’lıların yolları mayınlama ihtimaline karşı Tunceli-Pülümür bağlantılı Erzincan ve Erzurum karayolu, güvenlik nedeniyle trafiğe kapatıldı.

  Kıstırıldılar

  Kutuderesi Vadisi, Aliboğazı’ndan sonra bölgede teröristlerin barındığı en önemli yer. Vadiden, aynı zamanda Tunceli’den Pülümür bağlantılı olarak Erzurum ve Erzincan’a uzanan karayolu geçiyor. Meşe ağaçlarıyla kaplı Kutuderesi Vadisi’ndeki kayalıklar ve mağaralar, teröristler için doğal barınak oluyor. 30 kilometre uzunluğundaki Kutuderesi Vadisi’nde, onlarca küçük vadi de yer alıyor.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı