Gündem Haberleri

GÜNDEM

  PKK’lıya ABD’den sınır dışı

  Kasım CıNDEMıR / WASHINGTON
  26 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ağustos 2009 - 00:45

  ABD’nin Cincinnati kentindeki Federal Temyiz Mahkemesi, siyasi iltica amacıyla doldurduğu başvuru formunda PKK ile ilişkisini belirtmediği için ıbrahim Parlak hakkında verilen sınırdışı etme kararını onayladı.

  Üç yargıçtan oluşan Federal Temyiz Mahkemesi, kararı 1’e karşı 2 oyla verdi.
  1991’de ABD’ye göç eden Parlak, Türkiye’de hüküm giymiş ve hapis yatmıştı. ıki Türk askerinin öldürülmesi olayına karışmakla suçlanan Parlak, ifadesinin işkenceyle alındığını öne sürüyordu. ABD yetkilileri Parlak’ın 1993’teki “yeşil kart” başvurusunda da yalan beyanda bulunmakla suçluyor. Michigan Eyaleti’ndeki Harbert kentine yerleşen ıbrahim Parlak yıllardır “Cafe Gulistan” adlı bir lokanta işletiyor. FBI, göçmenlik başvurusunda yalan beyanda bulunduğu için Parlak’ı beş yıl önce gözaltına almıştı. Parlak, konuyu Federal Yüksek Mahkeme’ye götürebilir, ancak bu aşamada ne yapacağı bilinmiyor.
  ABD Senatörü Carl Levin ile Temsilciler Meclisi Üyesi Fred Upton, ıbrahim Parlak’a “yeşil kart” verilmesi için bir yasa tasarısı sunmuştu. Bu tasarıyla ilgili bir oylama yapılmadığı sürece ve Ocak 2011’e kadar ıbrahim Parlak ABD’de kalabilir.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı