Gündem Haberleri

  PKK Lideri’nin Kuzey Irak'ta bakanlık hasabı

  Hürriyet Haber
  29.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuzey Irak'taki Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) Lideri Celal Talabani ile Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) Lideri Mesut Barzani'nin Washington'da ‘Kürt Federasyonu’ üzerinde anlaşması üzerine PKK, Kürt gruplarla uzlaşma çabasına girdi. Abdullah Öcalan, Barzani'ye saldırıları durdurdu. Öcalan'ın, Kürt liderlerin tepkisini toplamamak için politika değiştirdiği, oluşturulacak geçici yönetimde kendisine yakın isimlerin bakanlığa getirilmesini isteyeceği öne sürüldü. Ilımlı görünmeye çalışan Abdullah Öcalan'ın 9 ay sonra yapılacak seçimlerde Kürtlerin oylarını kendisine yakın isimlerde toplamaya çalışacağı belirtildi.

  ANKARA ENDİŞELİ

  The Guardian, Türkiye'nin Körfez Krizi'nden bu yana ilk kez Batı ile ters düştüğürü yazdı. Gazetenin dünkü sayısında Kürt liderlerin PKK'yı Kuzey Irak'tan dışlama gibi Ankara'nın hoşuna giden maddeleri de kabul ettiği belirtilerek şu görüşlere yer verildi:

  ‘‘Türkiye'nin asıl korkusu, Kuzey Irak'ta kurulacak Kürt hükümetinin kendi topraklarında da özerklik taleplerini artırmasıdır. ABD'li yetkililer Türkiye'yi yatıştırmaya çalışıyor. Ancak, Türk ve ABD çıkarları her zaman aynı noktada çakışmıyor. ABD'liler bu günlerde Irak lideri Saddam Hüseyin'i devirmek için yeni planlar yapıyor. Yakında Saddam karşıtı ‘Özgür Irak Radyosu' Avrupa'dan yayına başlayacak. Amerikalılar, Kuzey Irak'ın Saddam'a muhalefet için istikrarlı üs olmasını istiyor.’’


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı