Gündem Haberleri

  PKK’lı uyuşturucu kanıtı Almanya’dan

  Hürriyet Haber
  19.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hannover Emniyet Müdürü Klosa, uyuşturucu şebekeleri ile PKK arasındaki bağlantının kanıtlandığını ilk kez açıkladı. PKK’nın uyuşturucudan haftada 1 milyon markı teröre aktardığı saptandı.

  Yıllardır bilinen ancak, Almanya'da açık bir dille ifade edilmeyen bir gerçek nihayet kanıtlandı.

  Almanya'da hiçbir zaman açık bir şekilde dile getirilmeyen PKK terörü ile uyuşturucu bağlantısı, resmen açıklandı. Hamburg ve Hannover'de 9 Temmuz'da gerçekleştirilen ‘‘uyuşturucu operasyonu’’nda ele geçirilen zanlılarla, elde edilen diğer verileri değerlendiren Hannover Emniyet Müdürü Hans Dieter Klosa, ‘‘Organize şebekelerle PKK bağlantısı ilk kez bu kadar açık bir şekilde ortaya çıktı’’ dedi.

  HANNOVER EMNİYETİ AÇIKLADI

  Hannover Emniyet Müdürü Klosa, yapılan soruşturma ve incelemelerde PKK'nın, uyuşturucu kaçakçılığı yapan şebekelerden yüksek miktarda pay aldığının saptandığını bildirdi.

  Bugün piyasaya çıkacak Focus Dergisi'nin ‘‘Terör ve uyuşturucu kaçakçılığı’’ arasındaki ilişkiyi dile getiren haberine göre, PKK'nın terörü, uyuşturucu ve diğer kirli paralarla finanse ettiği belirlendi.

  Focus'un, Aşağı Saksonya Polis Teşkilatı'nın soruşturma verilerini kaynak aldığı bilgilere göre, PKK Türkiye'deki kirli savaş ve terörü Almanya'daki uyuşturucu satışından da elde ettiği paralarla finanse etti.

  HERŞEY AÇIKÇA ORTADA

  PKK'nın en aktif olduğu bölgelerden biri olan Aşağı Saksonya'daki soruşturmaları değerlendirerek, ‘‘Organize şebekelerle, PKK arasında sürekli tahmin edilen ilişki ilk kez bu kadar açıkça ortaya çıktı’’ diye konuşan Klosa, 9 Temmuz'da yapılan operasyonlardan edinilen bilgilere işaret etti.

  700 POLİSLİ OPERASYON

  Hamburg ve Hannover'da yapılan dev operasyonda, 700 polis, PKK ile bağlantısı olan uyuşturucu şebekesini dağıtmıştı. 100 kişi gözaltına alınmış, hepsi Bingöllü olan 11 Kürt kökenli kaçakçı tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Operasyonda, yılda en az 250 milyon mark kazanç elde ettigi belirlenen uyuşturucu şebekesinin, eroini Türkiye'den getirdiği ve bütün Almanya'yı zehirlediği saptanmıştı.

  HAFTADA 1 MİLYON MARK PKK'YA

  Klosa, Almanya genelinde uyuşturucu kaçakçılığı yapan Kürt kökenli şebekenin yüzmilyonlarca marklık gelirini yakından bilen PKK'nın, yoğun bir baskı oluşturduğu şebekeden, kazancın önemli bir bölümünü aldığını açıkladı.

  Hannover Polis Teşkilatı'nın elindeki bilgilere göre, ekim ayından bu yana Almanya'da yuşturucudan kazanılan paralardan her hafta en az 1 milyon mark PKK kasasına gitti.

  Almanya'da gerçekleştirilen çeşitli uyuşturucu operasyonları ile ilgili olarak Hannover polisi, Aşağı Saksonya Eyalet Asayiş Dairesi (LKA) ve Federal Asayiş Dairesi (BKA), bugüne kadar, PKK'nın uyuşturucu bağlantılarıyla ilgili soruları, ‘‘Bu yönde kesin bir bilgi mevcut değil’’ diyerek geçiştiriyordu.

  ÇOCUK DA KAÇIRIYORLAR

  Alman makamları, PKK'nın Almanya'da küçük yaşta çocukları kaçırıp bu ülkedeki kamplarda eğittiği gerçeğini de uzun süre açıklamamıştı.

  Bu gerçek de PKK'nın kaçırdığı, daha sonra Hannover'de basın karşısına çıkardığı toplantıda ortaya çıkmıştı. Kadriye Selvi, Gülzerin Alkış, Aynur Ekinci, Asım Doğan ile Beytullah Önel adlı Kürt gençler, Almanya'da korkunç bir gerçeği daha ortaya çıkarmışlar ve ‘‘Almanya'daki kamplarda eğitildik’’ demişlerdi.

  ALMANYA’DAKİ KAMPTA EĞİTİM

  Bu açıklama, PKK'nın Almanya topraklarında da kampları bulunduğu gerçeğini göstermişti. Hürriyet'in gençlerin açıklamalarına dayanarak görüştüğü Aşağı Saksonya Eyalet Anayasayı Koruma Dairesi Sözcüsü Rüdiger Hesse, daha önce tabu olarak gizlenen gerçeği dile getirmek zorunda kalmış ve PKK'nın Almanya'da da Kürt gençlerini gerilla savaşına hazırlayıp, bunun için temel eğitimi Almanya'daki kamplarda verdiklerinin bilindiğini doğrulamıştı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı