Gündem Haberleri

GÜNDEM

  PKK’lı avukat krizi

  Hürriyet Haber
  18 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ekim 2005 - 00:09

  Van Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Kaçan’ın, ‘Van’daki avukatların yarısı PKK’lı’ sözü baroyu ayağa kaldırdı. Van Baro Başkanı Ayhan Çabuk, Başsavcı Kaçan’a ‘Madem öyle neden gereğini yapmadınız?’ diye sordu.

  VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın tutuklanması ile kamuoyu gündemine gelen Van Adliyesi’nde şimdi de Baro ile Başsavcı arasında ‘PKK’lı avukat’ krizi çıktı. İddiaya göre tartışma, konusu olay geçtiğimiz ay sonunda bir stajyer avukatın adliye girişinde üstünün aranması nedeniyle başladı. Uygulamanın yasaya aykırı olduğunu söyleyen stajyer avukat, durumu iletmek için Van Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Kaçan’ın makamına çıktı.

  HİÇ GÜVENMEM

  Başsavcı Kaçan, stajyer avukatların üst aramasına tabi olmadıklarına ilişkin bir düzenleme olmadığını söyledi. Stajyer avukat, ‘Stajyer avukatlar da avukatlarla ilgili yasal düzenlemeye tabi’ diyerek karşı çıktı. Bunun üzerine Kaçan, ‘Avukatlara hiç güvenmiyorum. Elimden gelse hepsini aramadan geçirtirim, zaten buradaki avukatların yarısı PKK’lı’ dedi.

  EVET SÖYLEDİM

  Bu olayın duyulmasının ardından Baro Başkanı Ayhan Çabuk ve baro yönetim kurulu üyeleri, Başsavcı Kaçan ile 29 Eylül’de görüşmeye gitti. Baro Başkanı Çabuk’un, ‘Meslektaşımıza bu sözleri sarf ettiniz mi?’ diye sorusunu Başsavcı ‘Doğrudur. Bu sözleri söyledim. Zaten öylesiniz. Van Barosu avukatlarının çoğu PKK’lıdır’ diye yanıtladı.

  GÖRÜŞÜRÜZ

  Bu sözler üzerine Baro Başkanı Ayhan Çabuk, Başsavcı Kaçan’a ‘Bu sözleriniz bir hukukçuya, özellikle Başsavcılık makamında oturan birine yakışmıyor. Eğer öyle ise bugüne kadar neden gereğini yapmadınız. Gereğini yapmamakla görevinizi ihmal ediyorsunuz’ dedi. Başsavcı Kaçan da bunun üzerine şunları söyledi: ‘Zaten avukatlar hakkında bilgi topluyorum, ileride görüşürüz. Ben bu görüşlerimi diğer savcı ve hakimlere de aktardım. Baronun yemeğine de bu nedenle katılmadık’.

  BARO: KAYGILIYIZ

  Hürriyet’e konuşan Baro Başkanı Ayhan Çabuk, olayı ‘gereğinin yapılması için’ Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na da ilettiklerini söyledi. Çabuk, ‘Başsavcı, avukatlara karşı soruşturma başlatmak için dosya hazırladığını beyan etmiştir. Haksız ithamlarının altını doldurmak amacıyla muhtemelen ileriki süreçte hem meslektaşlarımız, hem de baro yönetimi hakkında soruşturmalar açacağı yönünde kaygılar taşımaktayız’ dedi.

  CHP’DEN ÖNERGE

  CHP’li Yakup Kepenek, bu tartışmayı soru önergesi haline getirerek Meclis’e taşıdı. Kepenek, olayın doğru olup olmadığını, doğruysa, Başsavcı Kaçan hakkında ne işlem yapacağını Adalet Bakanı Cemil Çiçek’e sordu.

  ‘Gizliliği ihlal’den inceleme

  VAN
  Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Kaçan, 19 Temmuz’da Rektör Prof. Dr. Yücel Aşkın hakkında yürüttüğü ‘gizli soruşturmanın’ ayrıntılarını basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurup bir ilke imza atmıştı. Bunun üzerine Adalet Bakanlığı’nın başlattığı inceleme devam ediyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı