Gündem Haberleri

GÜNDEM

  PKK Irak’ı kullandığı için utanç duyuyoruz

  Hürriyet Haber
  15.10.2008 - 00:46 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE’nin Irak özel temsilcisi Murat Özçelik başkanlığındaki heyet, Barzani’den sonra Irak Başbakanı Nuri El Maliki ve Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüşmelerde bulundu.

  Özçelik, Maliki’ye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti. Maliki görüşmede, Hakkari’deki sınır karakoluna düzenlenen saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Irak yönetimi ve halkı olarak kalplerinin, Türk halkı ve Türkiye ile olduğunu söyledi. "PKK terör örgütü Irak topraklarını kullandığı için utanç duyuyoruz" diyen Maliki, bu PKK terör örgütü belasından kurtulunması gerektiğine ve bunun için gereğinin yapılmasına dikkati çekti.

  Barış Sarayı’nda kabul

  Irak Devlet başkanı Talabani Türk heyetini Dicle Nehri kenarındaki El Selam (Barış) Sarayı’nda kabul etti. Daha önceki adı "Sindibad" olan saray, Saddam Hüseyin döneminde Saddam’ın eşi Sacide’ye tahsis edilmişti. Bağdat düştükten sonra bir süre kullanılmayan saray, onarımdan geçti ve yaklaşık bir hafta önce hizmete girdi. Türkiye heyeti, Talabani’nin bu sarayda ağırladığı ilk yabancı heyet olma özelliğini taşıyor.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı