Dünya Haberleri

  PKK ile Kürtleri ayırmalı

  Ünsal TURAN / KOPENHAG
  26.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danimarka milletvekili Özlem Sara Çekiç, Danimarka’da Kürt sorunu ile PKK’nın karıştırıldığını söyledi. Kürt asıllı Türk vekil, “Halbuki bu iki şeyi birbirinden ayırsalar Kürtlerin haklarıyla ilgili sorunlar daha kolay çözülecek. PKK, Kürt sorununun çözümünü engelliyor” dedi.

  DANİMARKA milletvekili ÖZLEM Sara Çekiç, Danimarka’da ortaya çıkan ve terör örgütü PKK ile Roj TV’nin bağlantısını ortaya koyan skandalla ilgili Hürriyet’e konuştu. Kürt asıllı Türk olan Çekiç, “Danimarkalılar, Kürt sorunu ile PKK’yı birbirine karıştırıyorlar. Kürtlerin ezildiğini düşünerek PKK ve Roj TV’nin faaliyetlerine göz yumuyorlar. Halbuki iki şeyi birbirinden ayırsalar Kürtlerin haklarıyla ilgili sorunlar daha kolay çözülecek. PKK ile Roj TV, Kürt sorununun çözümünü engelliyor” dedi. Danimarka ile Türkiye arasında uzun süredir Roj TV sorunu yaşandığını belirten Sosyalist Halk Parti milletvekili Çekiç,  “Danimarka’da Roj TV’nin bu kadar çok parayı gerçekten doğal ve yasal yollardan mı elde ettiği tartışılıyordu. Ben Adalet Bakanı Lars Berfoed’in kurduğu araştırma komisyonunun bu konuda adil bir araştırma yapıp sonuca varacağına inanıyorum. Komisyon Roj TV’ye aktarılan para kaynaklarını araştırıyor. Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünü tehdit eden kurumların böyle desteklenmesini uygun bulmuyorum. Ama bu demek değildir ki, Kürt sorunu çözülmeyecek. PKK ayrı sorun, Kürt sorunu ayrı sorun. Türkiye’de Kürt sorununun çözümü için büyük adımlar atılıyor. PKK, Kürt sorununun çözümünü engelliyor. Danimarkalıların dediği gibi, kuzuyu, kurttan ayırmak gerekiyor” dedi.
  Cesaret gerekiyor
  Çekiç, Roj TV eski genel müdürü Monouchehr Zonoozi’nin PKK-ROJ TV bağlantısını gösteren delilleri bir yıl önce polise vermesine rağmen Danimarka makamlarının neden harekete geçmedikleri konusuna ilişkin de, “Çünkü bu hükümet kadar yavaş çalışan ve hükümetin bakanları kadar uyuyan, üzerine düşen görevi yerine getirmeyen yoktur. Roj TV konusu çözülmezse Danimarka’daki adelet sistemine karşı insanların güvensizliği başlar. Roj TV konusunda bazı korkular, tereddütler varsa Adalet Bakanı’nın  bu konunun üzerine cesaretle gitmesi gerekir” dedi.
  Türkiye haklı
  Sosyal Demokrat Parti milletvekili Yıldız Akdoğan da, hükümetin özellikle Adalet Bakanlığı’nın, Roj TV konusunda bugüne kadar harekete geçmemiş olmasını şaşkınlıkla karşıladığını belirterek, şunları söyledi: “Ortada çok büyük bir sorun var. Deliller  Roj TV ile PKK arasında bağlantı olduğunu gösteriyor. Adalet Bakanı, hukuk komisyonunda hesap verecek. Bu durum Türkiye, Danimarka ilişkilerini olumsuz yönde etkiler. Bu durum ortaya çıktıktan sonra, Danimarka’ya kızan Türkiye haklı duruma geldi. İki ülke arasındaki ilişkiler ancak  Roj TV sorunu çözüldükten sonra düzelir.”

  UNICEF: Çocukları engelleyeceğiz/images/100/0x0/55eb2e1cf018fbb8f8b088a8

  DANİMARKA’nın yüksek tirajlı Berlinske Tidende Gazetesi’ne verdiği fotoğraflarda PKK ile Roj TV bağlantısını ortaya koyan, Kandil’deki kamplarda 8-9 yaşındaki çocukların bile eğitim gördüğünü söyleyen Roj TV eski genel müdürü Monouchehr Zonoozi’nin bu açıklamaları üzerine BM Çocuk Fonu UNICEF harekete geçti. UNICEF’in Danimarka Genel Müdürü Stenn Andersen, “Türkiye ve Irak’taki UNICEF yetkilileriyle iletişime geçtim. 18 yaşın altındaki çocukların silah taşıdıkları görülüyor. Tabi ki, biz çocuk askerlerin kullanılmasına karşıyız, bunu engellemek için elimizden geleni yapacağız” dedi. Zonoozi’nin de yer aldığı fotoğraflarda çocuk yaştaki PKK’lıların silahlı eğitim aldığı görülüyor.

  Hedefteki bakan

  DANİMARKA medyası, Adalet Bakanı Lars Berfoed’in bugüne kadar görevini yerine getirmediğine dikkat çekerek, Başbakan Rasmussen tarafından görevden alınması gerektiğini gündeme getirdi. Roj TV - PKK bağlantısını ortaya çıkaran Berlingske Tidende gazetesi, Bakan Berfoed’in, bir yıldır harekete geçmemesini eleştirdi. Adalet Bakanı Berfoed ise “Berlinske Tidende gazetesinin belgeleri mail ile bana gönderdiği doğru ama ben bakmamıştım. Oluşturduğum komisyon zaten bu konuda gerekli araştırmayı yapıyordu. Konuyla yakından ilgileneceğim. Polisten belgelerin neden hasıraltı yapıldığını sordum” dedi. Başbakan Lars Lökke Rasmussen da, “Polis, savcılık, bakanlık bu konuda soruşturmalarını sürdürüyor. Durumun yasal olmadığını görüyorum. Bakan hukuk komisyonuna çağrıldı. Konuyu çok ciddiye alıyoruz ve takipçisi olacağız” dedi.

  ‘Kürt Fonu’ndan PKK’ya para

  DANİMARKA’da iş adamlarından “Roj TV’ye yardım” adı altında toplanan haracın belgesini Hürriyet ele geçirdi. Belgede, Danimarka makamlarının eline geçer korkusu ile, Kürt halkının yıllardır Roj TV’ye desteklediği ve parasal yardımda bulunduğu belirtilerek, paranın Roj TV, Mezopatamya TV, Radyo Denge Mezopotamya gibi kuruluşlara gittiği belirtiliyor. Teşekkür yazısında, Roj TV’ye yapılan yardımların 77 ülkede 12 milyon insanın izlediği programların yayınlanması ve Kürtçe dilde yayın yapılmasını sağladığı belirtiliyor. Belgelerden birinde her yıl aynı yardımın yapılmasının beklendiği belirtilerek gizli tehditte bulunuluyor. Belgeyi elde ettiğimiz iş adamı, sözde Kürt Fonu’nun Roj TV’ye yardım bahanesiyle PKK’ya para topladığını söylerek isminin gizli tutulmasını istedi.  Mart ayında Roj TV’ye, Kürt Kültür Fonu’ndan 118 milyon Kron (16 milyon Euro) para aktarıldığı ortaya çıkmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı