Gündem Haberleri

  PKK’da 2’nci adamdı

  Hürriyet Haber
  22.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muş,un Zengök Köyü nüfusuna kayıtlı 45 yaşındaki Şemdin Sakık, kapatılan DEP'in eski Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın kardeşi. ‘Parmaksız Zeki’ ve ‘Şemo’ kod adlı Şemdin Sakık, bir zamanlar PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın sağ koluydu. Örgüt sempatizanı doktorların sürekli kontrolunda bulunan ve bir ara İsviçre'ye tedaviye bile giden Şemdin Sakık'ın, 5 yıldır bir böbreği hiç çalışmıyor. PKK'nın Diyarbakır ve Bingöl'ün bazı ilçelerini kapsayan ve örgütün 'Amed' olarak adlandırdığı bölgede uzun süre elabaşılık yaptı. Apo'nun talimatıyla ardından Tunceli, Ağrı, Kars, Van'da görevlendirilen Şemdin Sakık, ‘Parmaksız Zeki’ kod adını bir çatışmada ellerinden yaralanarak, parmaklarının kesilmesinden sonra aldı. Sakık, 1982-1992 yılları arasında Diyarbakır ve Bingöl çevresinde oluşturulan ve ‘Türkiye’deki Bekaa' adı verilen kamplarda 3 binden fazla PKK'lı teröristi eğiterek örgüt saflarına kattı.

  Sadece sorumlu olduğu bölgedeki eylemleri planlamakla kalmayıp Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir gibi büyük kentlere militan gönderen Şemdin Sakık, PKK'nın buralarda da örgütlenmesini ve eylem yapmasını sağladı. Örgütün döviz işi yapmasını ve parasal konularını bir süre yürüten Şemdin Sakık, PKK'nın daha önce hiç eylem yapmadığı Sıvas ve Tokat'ta ilk eylem talimatını verdi. Büyük kentlere ve turistik yörelere yönelik eylem talimatlarını veren Sakık, 1994 yılında çıkan büyük orman yangınlarının yüzde 90'ından sorumlu olduklarını açıklamıştı.

  Güvenlik güçlerinin operasyonlarından hep kıl payı kurtulan Sakık, sıkıştığında komşu ülkelere kaçtı. Kısa süre önce, Suriye'den Hatay'a geçerek Amanos Dağları'na yerleşmeye çalışan Sakık, güvenlik güçlerinin yoğun operasyonları üzerine Türkiye'yi terketti.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı