Gündem Haberleri

  PKK büroları faaliyete devam ediyor iddiası

  Can HASASU / KERKÜK, (DHA)
  15.08.2006 - 14:49 | Son Güncelleme:

  Irak’taki PKK bürolarının kapatılması konusunda çelişkili haberler gelmeye devam ediyor.

  Irak yönetiminin ve Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt hükümetinin, terör örgütü PKK’nın ülkedeki varlığına izin verilmeyeceği yönündeki açıklamalarına karşın, terör örgütü ile ilişkisi olduğu öne sürülen Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi büroları Kuzey Irak’ın çeşitli kentlerindeki faaliyetlerini sürdürüyor.

  KAPATILMA HABERLERİ YALANLANDI

  Partinin Süleymaniye’de bulunan genel merkezinden yapılan açıklamada da, başkent Bağdat’taki büroları için kapatma kararı alındığı yönündeki haberler yalanlandı. Genel merkezden bir yetkili, kendilerine Bağdat yönetimi tarafından böyle bir karar alındığına ilişkin henüz resmi bir tebligat yapılmadığını söyledi. Bu açıklamalara karşın, partinin Bağdat bürosundaki tabelanın indirildiği bildirildi. Öte yandan, Bağdat’ta bulunan ve terör örgütü tarafından ofis olarak kullanıldığı belirtilen Abdullah Öcalan Kültür Merkezi’ndeki eşyaların boşaltıldığı ancak binadaki tabelanın ve bölücü örgüt liderinin posterlerinin kaldırılmadığı ifade edildi.

  TÜRK İSTİHBARATÇILAR BÖLGEDE İDDİASI

  Terör örgütüne yakınlığıyla bilinen kuruluşların büroları konusunda çelişkili haberler gelirken, Kuzey Irak’taki yerel kaynaklar, Türk istihbaratının ve özel harp dairesine bağlı birliklerin bölgedeki faaliyetlerini arttırdığı yönünde raporlar olduğunu iddia etti. Terör örgütüne yakın kaynaklar ise, Türk askeri istihbaratı ile yerel Kürt hükümeti arasında görüşmeler yapıldığını savunurken, Irak Türkmen Cephesi’ni de Türk istihbaratının faaliyetlerine destek vermekle suçladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı