Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "PKK adamını seçip masaya gelsin"

  Mehmet TÜRK/DİYARBAKIR, (DHA)
  13 Temmuz 2012 - 08:34Son Güncelleme : 13 Temmuz 2012 - 08:34

  AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Diyarbakır başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde devam eden siyasi ve ekonomik gelişmeler karşısında çözümün dışında kaldığını hisseden PKK’nın, özellikle ekonomik yatırımları engellemeye çalıştığını söyledi. Ensarioğlu, "PKK’yı görmezden gelen, örgütü orta yerde bırakan bir çözüm, PKK’da böyle reflekslere sebep olabiliyor. Bu çözüm sürecine PKK’yı da dahil etmek ve PKK’ya da bir çözüm sunmak zorundasınız" dedi.

  AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Diyarbakır’da gazetecilere bölgeye hükümetin yaptığı yatırımlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ensarioğlu, yıllardan bu yana bölgenin ve Diyarbakır’ın ihmal edilmişliği, geri bırakılmışlığından yakındıklarını anlatırken şöyle dedi:

  "Yıllardan sonra AK Parti hükümet döneminde, bölgelerarası gelişmişlik farklılğı bakımından seferberlik başlatıldı. Bir taraftan Diyarbakır’da 80 kilometrelik çevre yollarının, bir kısmı bitti, bir kısmının ihalesi yapıldı. Şehir geçişleri ile alakalı 12 alt ve üst geçit çalışmaları devam ediyor. Bir taraftan Elazığ, Şanlıurfa, Batman, Mardin ve Bingöl’e giden duble yolların tamamı yapıldı ve yeni sıcak karışımla kalitesi arttırılma çalışmaları devam ediyor. Karadeniz Otoyolu’na, Diyarbakır otobanının bağlanması çalışmaları başlatıldı, ihalesi yapıldı. Diyarbakır-Habur karayolu ihale aşamasında, bölgedeki birçok hava alanında ciddi çalışma var. Diyarbakır Havaalanı’nın modernizasyonu ile ilgili çalışmalar devam ediyor, 12 uçağın yanaşabileceği apron binası, liman, gümrük binası ve uluslararası uçuşa açık olacak."

  "PKK’YA DA ÇÖZÜM SUNMAK ZORUNDASINIZ"

  Ensarioğlu, terör örgütü PKK’yı böylesi bir çözümün dışında tuttuğunu, bu nedenle özellikle son günlerde örgütün kamu yatırım inşaatlarında çalışan iş makineleriniı yakma ve adam kaçırma gibi eylemlere yöneldiğini belirtti. Ensarioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Bugün silahı, mevcut şiddeti gerekçelendirme adına, çözüm arayışlarını İstikrarsızlaştırma çabaları var. Kürt sorununu çözerken, PKK’yı görmezden gelen, örgütü orta yerde bırakan bir çözüm, PKK’da böyle reflekslere sebep olabiliyor. O yüzden bu çözüm sürecine PKK’yı da dahil etmek ve PKK’ya da bir çözüm sunmak zorundasınız. Bunun adına bir takım diyalogların geliştirilmesi ve belki BDP’nın ya da AK Parti’de siyaset yapan bizlerin, biraz daha insiyatif geliştirip çözüm adına hem diyalog yolunu geliştirmemiz, hem de yani şiddetin son bulması ile ilgili güvenlik tesis etmemiz gerekir."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı