Gündem Haberleri

GÜNDEM

  PKK ABD’nin arkasına saklanıyor

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  23.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, İngiliz The Times Gazetesi’ne yaptığı açıklamada terör örgütü PKK’nın, ABD ve Irak hükümetlerinin arkasına saklandığını söyledi.

  PKK’nın Amerikan silahları kullandığını da belirten Erdoğan, "Başkan Bush’a bu konuda ne kadar hassas olduğumuzu defalarca söyledik. Ama tek bir olumlu sonuç alamadık" dedi. Erdoğan, ABD’nin, "çok önemli bir dostu olan Türkiye’yi kaybedebileceğini" belirtti. Erdoğan, PKK’nın Hakkari saldırısından birkaç saat önce "The Times" gazetesine açıklamalarda bulunurken, ABD ve NATO’nun çağrılarına rağmen, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki PKK varlığına karşı askeri harekat başlatacağını kaydetti. Defalarca uyarılmalarına rağmen, ABD ve Irak’ın PKK’ya karşı hiçbir şey yapmadığını ifade eden Erdoğan, "Sabrımız taşıyor. Kendimizi savunmak için her hakka sahibiz. Kimseden izin almamız gerekmiyor" diye konuştu.

  Baykal milli bakışla olayı yorumlayamıyor

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere’ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı sert şekilde eleştirdi. Baykal’ın, "terörle mücadelede milli mutabakat oluşturulması" yönündeki önerisinin hatırlatılması üzerine Erdoğan, tezkereyle ilgili parlamentoda yapılan görüşmeler sırasında, "bunun milli bir mesele olduğunu" samimiyetle ortaya koyduklarını söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti: "Sayın Baykal, bir milli meselenin bakışı içinde olayları yorumlamıyor. Bugün Cumhurbaşkanımız kendilerini davet ediyor. Makamından çıkıyor, yaptığı açıklamalarla yine Cumhurbaşkanlığı makamını, hükümeti, silahlı kuvvetleri eleştirmeye başlıyor. Gün, milli birlik günü. Bu tür eleştirileri yapan, arkasından da milli mutabakatla ilgili çağrıda bulunuyor. Sayın Baykal her şeyden önce bir çelişkiler dünyasının içinde yaşıyor. Akşam başka, sabah başka konuşuyor. Ben böyle bir yaklaşımın içine girmek istemem ama Sayın Baykal zorla olayı buralara getirdi. Gün bugün değil, gün dayanışma günü. Burada el ele vermemiz, dayanışma içinde olmamız lazım."
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı