Gündem Haberleri

GÜNDEM

  PKK: ABD bizi muhatap aldı

  Uğur ERGAN / ANKARA
  18.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’nin resmi bir açıklamayla PKK’ya silah bırakma çağrısında bulunması, terörist örgütte sevinç ve heyecan yarattı. PKK’nın uzantısı KONGRA-GEL’in Başkanı Zübeyir Aydar, "ABD ilk kez böyle bir açıklama yapıyor. Bizi muhatap alıyor" dedi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean Mccormack’ın, PKK’ya "Eylemlerini sona erdirme ve silahlarını bırakma" çağrısında bulunması PKK’yı sevindirdi. PKK’nın uzantısı olan KONGRA-GEL’in Başkanı Zübeyir Aydar, Fırat Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, "ABD ilk kez böyle bir açıklama yapıyor. Farklı bir açıklama olduğunu görüyoruz. Bizi muhatap alıyor. Önümüzdeki günlerde önemli açıklama ve değerlendirmelerde bulunacağız" dedi.

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan ise Ankara’nın ABD açıklamasından duyulan rahatsızlığı dünkü basın toplantısında dile getirdi. Tan, ABD’nin açıklamasını "Bir ölçüde yadırgadıklarını" vurgulayarak, şunları söyledi:

  "Türkiye’nin PKK ile mücadelede en yoğun işbirliği yaptığı ülkelerden birisi olan ABD, terörün ne olduğunu gayet iyi bilmektedir. En başından itibaren PKK’yı terör örgütü olarak niteleyen ve bundan sonraki politikalarını da bu doğrultuda çizen ABD’ye bu konuda gerçekten şükran duygularımız vardır. Bununla birlikte, ABD’nin bu açıklamasını bir ölçüde yadırgadık. Zira ABD’den malumun ilamına yönelik bir açıklama yerine daha ziyade daha somut adımlar atmasını beklerdik."

  KOORDİNATÖR MESELESİ

  Türkiye ile ABD’nin PKK ile mücadelede karşılıklı koordinatör atamasında da sıkıntı yaşanıyor. Tan, ABD’nin koordinatörünü belirlemesinden sonra Türkiye’nin karar vereceğini söyledi. Askerler, bu atamayla Türkiye’nin dolaylı yoldan PKK’yı muhatap alacağı ve konunun ileride uluslararası bir platforma taşınması yolunun açılacağı endişesi taşıyor. Tan, bu kaygılara "Türkiye Cumhuriyeti asla ve asla PKK terör örgütünü muhatap kabul etmez, kimsenin endişesi olmamalıdır" yanıtını verdi.

  Sıkıntı yaratan açıklama

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean Mccormack, 15 Ağustos günü yaptığı yazılı açıklamada, PKK’nın Türkiye’ye karşı terör eylemlerinin 22 yılı doldurduğunu hatırlatarak, PKK’yı silahlarını bırakmaya davet etti. Açıklamada, PKK terörünün 15 Ağustos 1984’ten bu yana 30 binden fazla Türk güvenlik mensubu ve sivilin ölümüne yol açtığı belirtildi. Öcalan’ın 1999’da yakalanmasından sonra birkaç yıl ara veren PKK terörizminin 2004’te tekrar baş gösterdiği ve bugüne kadar 500 sivil ve güvenlik mensubunun öldüğü kaydedildi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı