Ege Haberleri

EGE

  Pizzada marka oldu tavukta fark yaratacak

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  25 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ocak 2012 - 12:37

  İzmir’de 1995 yılında ilk şubesini açan ve bugün 47 kentte 145 şubesi olan Pizza Pizza, çevirme tavuk konseptiyle ikinci bir marka yaratmaya hazırlanıyor. Yeni marka üç ay içerisinde devreye girecek.

  İzmir’den dünyaya yayılan pizza markası Pizza Pizza, 2012 yılına yeni projeler ve sürprizlerle girdi. Bu yıl yurt içinde 25 şube açma planı bulunan Pizza Pizza, İran, Irak ve Azerbaycan başta olmak üzere yurt
  dışında da 12 yeni şube açmayı hedefliyor. Geçen yıl kurulan “Pizza Pizza Akademi”nin ilk 5 mezunu da bu yıl yerlerini açacak.
  Şirketin 2012 hedef ve beklentilerini değerlendiren Genel Müdür Tolga Türker, Pizza Pizza’nın ardından bu yıl ayrı bir konseptle yeni bir marka çıkarmaya hazırladıklarını aktardı. Türk ve Arap halkının çok
  sevdiği tavukla ilgili düşünceleri bulunduğunu dile getiren Türker, şöyle konuştu; “Yağda kızarmış gıdaları çok sevmiyoruz. Bu nedenle çevirme tavuk ve pilav konseptiyle bir marka yaratıyoruz. Buna belki bir kaç ürün daha ekleyebiliriz. Şu anda denemeler yapılıyor. İsim için de çalışılıyor. Yeni markanın, 3 ay içinde hizmet vermesini amaçlıyoruz. Esnaf lokantalarının küçüğü gibi tasarlanıyor. Biraz alaturka bir yapıda, küçük metrekareler olacak. Özgün tat ve mekan yaratacağız.”

  Eğitim alıyorlar

  Bugüne kadar franchise (bayilik) sistemiyle büyüdüklerini aktaran Türker, ancak alışılmış bayi algısıyla bakmadıklarını, onların her birini ortak olarak gördüklerine dikkat çekti. Bayinin yapacağı en ufak hatanın merkez mağazayı da etkileyebileceğini anlatan Türker, “Biz artık bütün bayilerimizin Alsancak’ta bulunan merkezimiz gibi olmasını istiyoruz. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl ‘Pizza Pizza Akademi’yi kurduk. ‘PizzaPizza Akademi’ içerisinde yeni restoran açılış eğitimleri kapsamında franchise ve yönetim kadrosu, mutfak ve paket servis personeliyle, açılış süreci gibi eğitim süreçleri bulunuyor. Akademide 1 yılı kapsayan bir eğitim süreci var. Uzman ve eğitimli çalışanlarla büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

  İlk mezunlara dükkan

  Akademi kapsamında franchise sisteminde de bir takım değişiklikler yaptıklarını belirten Türker, “Artık bayilik vereceğimiz kişileri kendi standart ve kurallarımıza uygun olarak eğitiyoruz. Bir yıllık eğitim süreci var. Bunun ilk ayı fabrikada, 3 ayı ise Alsancak’taki merkezde, kalan kısım ise diğer şubelerde oluyor. Artık insana yatırım yapıyoruz. Benim kadar bu işi iyi bilmeyen biri olmadan dükkan açmayacağız. Şu anda bu kapsamda 5 kişi akademide eğitim görüyor. 6 aya kadar bunlar ilk dükkanlarını açacak. 3 yıl boyunca kardan pay alacaklar, sonrada kendi yerleri olacak” diye konuştu.

  İl sayısı 50 oluyor

  45 ilde 145 şubelerinin bulunduğunu, bunun 10 tanesinin kendilerine bağlı diğerlerinin ise franchise olduğunu kaydeden Türker, bu yıl yurt içinde 20 ile 25 arasında şube açma hedefleri bulunduğunu kaydetti. Türker, ayrıca ilk kez İzmit, Kütahya ve Edirne’de mağaza açacaklarını belirterek, “Bayimizin bulunduğu il sayısı böylece 50’ye çıkmış olacak. Genelde üniversite kentlerini tercih ediyoruz. Çünkü bizim müşteri grubumuz öğrenci ve çalışan bekarlardan oluşuyor” dedi.

  YURT DIŞI ATAĞI

  Yurt dışı yapılanması hakkında da bilgi veren Türker, şu an yurt dışında sadece Bağdat’ta bir bayileri olduğunu hatırlatarak, “Bu yıl Tebriz, Bağdat ve Erbil’e 2’şer tane, 1 tane de Bakü’ye mağaza açacağız. Bunlardan en erken önümüzdeki ay Tebriz’de açacağımız mağaza olacak. Sonra da Bağdat. Bu 7 mağaza yaz ortasına kadar açılmış olacak. Hedefimiz ise 2012’de 12 mağaza. Rusya pazarını riskli gördüğümüz için orayı artık düşünmüyoruz. Daha gelişen ama az riskli pazarları tercih ediyoruz. Yurt dışında en büyük isteğim de, doğum yerim olan Libya’da bir yer açmak” dedi.

  HEPSİ BURADAN

  Bayilere tüm ürünlerin Torbalı’da bulunan tesisten gittiğini dile getiren Türker, “Motorcu montundan çoraba, çataldan ete, hamura kadar tüm ürünler bizden gidiyor. Yurt dışına da ayda bir buradan gidiyor. Ama önümüzdeki süreçte yurt dışında 5 şubeye ulaştıktan sonra o bölgeyede bir tesis kurmayı planlıyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı