Piyasaları siyaset şekillendirecek

Zeynel BALCI
12.07.2015 - 01:24 | Son Güncelleme:

Yeni hükümet beklentisi piyasayı şekillendirecek en önemli gündem maddesi olarak görülse de, Çin ve Yunanistan da piyasaların yakın takibinde. Yeni hükümet görevlendirmesinin olumlu fiyatlaması sürüyor.

YENİ hükümet beklentisi, Yunanistan, Çin başta olmak üzere dış piyasalardaki zayıflama, petrol fiyatlarındaki düşüş, Suriye gibi geniş bir gündem olunca piyasalara yansıması da oldukça dalgalı oldu. Yeni hükümet beklentisi piyasayı taşıyan en önemli gündem özelliğini sürdürüyor. Hükümet kurma görevinin verilerek sürecin başlaması bu yöndeki beklentileri canlandırdı. Ancak koalisyon oluşumu ve erken seçim konusundaki belirsizlikler henüz gündemden kalkmış değil. Siyasette yaşanacak olumsuzluk kazançların geri verilmesine neden olabilir. Yunanistan konusunda AB liderler zirvesi belirleyici olacak. Çin ve ABD borsaları başta olmak üzere dış piyasalardaki zayıflama izlenmesi gereken bir durum. Yeni hükümet görevlendirmesinin olumlu fiyatlaması sürüyor. İlk fiyatlama sonrası piyasalar önümüzdeki günlerde gelişmelerin seyrine göre daha kontrollü tepki verecektir. İyimserliğin devamı için Yunanistan konusu başta olmak üzere siyaset dışı gündemin de yardımcı olması gerekecek.

BORSADA TEPKİ YÜKSELİŞİ

Trend desteğinden tepki veren borsada tepki çıkışı sürüyor. İlk direnç 83.500 olarak görülmekle birlikte geçen hafta işaret ettiğimiz çıkış formasyonlarından “Ters omuz baş omuz” formasyonunun işlerlik kazanması için 84.500 seviyesinin geçilmesi önemli. Direnç seviyelerinde kâr satışları görülse de tepki yükselişi etkisini sürdürebilir.

KÂR SATIŞLARININ ETKİSİ

Dolar/TL’de gelen kâr satışlarının ilk destekleri 2.65-2.64 seviyelerinde. Bu seviyelerin üzerinde çıkış hareketi gücünü korumakla birlikte tepki alımları görülebilir. 2.64 seviyesinin altında kalınması durumunda ise sonraki destekler 2.62 ve 2.56 seviyelerinde. Olası tepki çıkışının devamı için 2.70 seviyesinin geçilmesi gerekecek.

Piyasaları siyaset şekillendirecek

Fitch’den Türk şirketlerine uyarı

Fitch, ABD’de faiz oranlarının yükselmesi ve ABD Doları’nda bir güçlenme risklerine döviz pozisyonları nedeniyle en riskli olanların Türk ve Kazak şirketleri olduğunu bildirdi. Türk şirketlerinin borçlarının yüzde 85’inin ABD Doları cinsinden, gelirlerinin çoğunluğunun ise Türk Lirası cinsinden olduğunu belirten Fitch, “Bu hedge edilmemiş büyük açık döviz pozisyonu, yerel para biriminin gerilediği ortamda finansal rasyolarda hızlı bir kötüleşmeye yol açabilir” değerlendirmesini yaptı. Bizde daha önce bu sayfalarda yaptığımız şirketlerin döviz pozisyonlarıyla ilgili çalışmayı tekrarlamak istedik.

Piyasaları siyaset şekillendirecek

Borsa İstanbul fiyat kazanç oranına göre pahalı değil

Fİyat kazanç oranı şirket ve piyasa analizlerinde kullanılan en önemli finansal oranlardan biridir.. Piyasa ve şirket fiyatlamalarını etkileyen başka etkenler de var tabi ki. Son on yılda 18 ve 15 fiyat kazanç oranlarını görmüş borsaistanbul’da bu sıralar fiyat kazanç oranları 12-13 seviyelerinde. 18-15 fiyat kazanç oranlarının olduğu dönemlerde diğer etkenlere bağlı olarak endeks 50-60 bin bandında hareket ettiği dönemler de olmuş. Ayrıca, diğer dış borsalar ile karşılaştırdığımızda Türkiye’de bir çok ülkeden daha düşük olduğu biliniyor. Fiyat kazanç oranlarının bu görünümü prim yapacağı anlamına gelmiyor ama bir değer ifadesi olarak da önemli.

Borsada uzun vadeli yatırım mı? Evet

Çok sıkça duyarız, borsada uzun vadeli yatırım yapılmalı, diye. Kısa vadeli işlemler ve trade (al-sat) yapanların kayıplarından söz edilir. Hatta ABD’li ünlü yatırımcılardan birinin “Traderlerin kazançları en iyi ihtimalle sıfırdır” diye bir sözü var. Biz de borsada yıllık, iki yıl ve beş yıllık getirileri daha gerçekçi olması açısından “ABD Doları” bazında hesapladık. BIST100 endeksi her üç periyotta kaybettirmiş. BIST100 Endeksi son beş yılda 50 bin tavan, 26 bin taban olmak üzere dalgalamış ve % 50’ye yakın marjlar birkaç kez oluşmuş. Bu marjları yakalayanlar için önemli kazançlar söz konusu. BIST100 endeksindeki kayıplara karşılık hisse bazında ciddi prim yapanlar da var. Sayıları daha az ama ilk sıralarda yer alan hisselerdeki getiriler, faiz ve döviz gibi yatırım araçlarıyla hatta son yıllarda primiyle öne çıkan konut fiyatlarıyla kıyaslanmayacak ölçüde yüksek. Kabaca 400 şirketin işlem gördüğü borsada yaklaşık olarak yıllık bazda kazandıran hisse sayısı 100, iki yıllık periyotta 200, beş yıllık dönemde ise 90 civarında. Bu durumda hisse seçiminin önemi ve doğru analiz bir kez daha kendini gösteriyor. Dolar/TL getirileri ise aynı periyotlarda % 15-25-73 olarak sıralanıyor. Özetlersek, borsada uzun vadeli yatırım yapılmalı mı? Evet, ama doğru hisselerde olmak şartıyla.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı