Piyasalardan en son rakamlar

Hürriyet Haber
28 Haziran 2013 - 10:25Son Güncelleme : 28 Haziran 2013 - 12:49

Piyasalar güne uluslararası borsalardan gelen iyi haberlerle rahat başladı. Borsa güne yüzde 1 kazançla başladı. İlk seansın sonunda ise 77 bin sınırına dayandı.

Fed'den gelen yumuşatıcı açıklamalar uluslararası borsalarda etkili oldu. Hemen hemen tüm borsalarda yukarı yönlü hareket gözlendi. Fed yetkililerinin Ben Bernanke'nin konuşmasının yanlış yorumlandığı yönünde açıklamaları yükselişte etkili oldu.

Bu açıklamaların ardından bugün BIST 100'de de yükseliş bekleniyor. Dün yüzde 3'ün üzerinde yükselen BIST 100 tekrar 75 bin puanın üzerini gördü. Güne uluslararası borsaların da etkisiyle alımlarla başlayan borsa yüzde 1'lik yükselişle 76 bin 518 puana yükseldi. Açılışın ardından 77 bin sınırına dayanan borsa ilk seansta yüzde 1,52 primle 76 bin 910 puana yükseldi.

"TRENDİN OLUMLUYA DÖNDÜĞÜNÜ SÖYLEMEK İÇİN ERKEN"
Halk Yatırım Ekonomik Araştırma Banu Kıvcı Tokalı Fed’in kendi içinde parasal genişleme politikalarından çıkışla ilgili isteksiz seslerin yükselmesiyle risk algılamasında yumuşama olduğu gözleniyor. İkinci çeyreğe ilişkin güçlenme işaretlerine karşın, ilk çeyrek büyüme rakamının önemli oranda aşağı çekilmesi büyümenin ivmesiyle ilgili soru işaretlerinin oluşmasına, dolayısıyla para politikası desteğinin devam edebileceği beklentisini güçlendirmiş görünüyor. Para politikası desteğinin devam etmesi de, gelişmekte olan ülkelere sermaye girişinin tekrar olumluya dönmesi açısından önemli bir detsek olarak görülüyor. Ancak, trendin olumluya döndüğünü söylemek için henüz erken. Piyasaların  ekonomik verilere artan bağımlılılığı, ekonomik toparlanmanın gücü ve kalıcılığı ile ilgili de net bir resmin oluşmamış olduğu düşünüldüğünde, finansal piyasalardaki oynaklığın devam edeceğini bekleyebiliriz. Dolayısıyla, 75.000 sınırı önemli bir seviye olarak görülmesine karşın, yükseliş trendinin devam etmesiyle ilgili yeterince  güçlü bir momentumun henüz oluşmadığını düşünüyoruz.

DOLAR 1.92 TL

Dün Merkez Bankası'nın döviz satım ihalesiyle ivme kaybeden dolar bugün 1.92 TL'nin altında 1.9177 TL'den işlem görerek güne başladı. Dolar şu dakikalarda 1.9270 TL seviyesinde.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı