Piyasalarda terör tedirginliği

Hürriyet Haber
11.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

İngiliz polisinin Londra’dan ABD’ye gidecek yolcu uçaklarına yönelik bombalı saldırı planlarının ortaya çıkarıldığını açıklaması ve Heathrow Havalimanı’nın Avrupa’dan yapılan tüm uçuşlara kapatılması, piyasaları korkuttu. Avrupa borsalarına paralel İMKB’de de gün içinde yüzde 2’leri aşan düşüşler yaşandı. Yine İngiltere’den gelen, saldırı tehlikesinin önlendiği açıklamasıyla piyasalar toparlandı.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımına ara vermesi ile olumlu havaya giren piyasalar, dün İngiltere’deki terör paniği ile dalgalandı. Avrupa borsalarına sabah açılışta gelen sert satışlar, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na (İMKB) da yansıdı. Önceki günkü yükselişin ardından güne durgun başlayan İMKB, Avrupa borsalarındaki düşüşün ardından gelen satışlarla seans ortalarına doğru inişe geçti. Uluslararası piyasalardda Euro’nun dolar karşısında gerilemesine paralel hareketle içeride ABD Doları da, 1.4580 YTL’ye kadar yükseldi. Öğleden sonra sakinleşen piyasalarda kayıplar geri alındı. Avrupa borsalarındaki toparlanmanın etkisiyle borsa günü, sadece yüzde 0.46 oranında değer kaybıyla tamamladı.

TERÖR KORKUSU: İngiltere polisinin önceki gece Londra’dan ABD’ye giden yolcu uçaklarına yönelik terör saldırılarını son anda engellendiğini açıklaması ve Heathrow Havalimanı’nın Avrupa’dan yapılan tüm uçuşlara kapatılması, piyasalar üzerinde kısa süreli olumsuz etki yarattı. vrupa borsalalarında özellikle hava yolu şirketlerinin hisselerinde yaşanan değer kayıpları dikkati çekti. Önceki gün sürpriz para girişi ile yüzde 2.81 oranında yükselişe geçen İMKB de, dün Avrupa borsalarındaki seyre paralel hareket gözlendi.

AVRUPA DÜŞTÜ: Önceki günkü yükselişin ardından güne kár satışlarıyla başlayan İMKB Endeksi, 37.000 puan seviyelerinde tutunmaya çalışsa da sabah saatlerinde FTSEurofirst 300 endeksi yüzde 1.57 gerileyerek 1.319’a düşerken, İngiltere’nin FTSE 100 endeksi yüzde 1.79, Almanya’nın DAX endeksi yüzde 2.26, Fransa’nın CAC 40 endeksi de yüzde 1.77 değer kaybetti. Önceki günkü yükselişin ardından güne kár satışlarıyla başlayan İMKB Endeksi’nin, gün içinde 37.000 puan seviyelerinde tutunmaya çalışması dikkat çekti. Avrupa borsalarındaki düşüşe paralel İMKB’de de öğle saatlerinde düşüş hızlandı.

KAYIPLARI GERİ ALDI: İngiltere’den öğleden sonra gelen açıklamalar ve teröre karşı önlemlerin alınmış olması piyasaları günün ikinci yarısında rahatlattı. Avrupa borsaları öğleden sonra gelen alımlarla kayıpları geri alırken, İMKB’de de ikinci seansta toparlanma dikkat çekti. Endeks, 37.000 puan seviyesinde tutunma çabasını ikinci seansta da sürdürdü ve bunu gerçekleştirdi. Borsa, günü 37.389 puandan sadece yüzde 0.46 oranında kayıpla tamamladı. Alternatif Yatırım’dan Murat Gürcan, "Önceki gün dünya piyasalarının üzerinde bir çıkış yaşandı borsada. Bu nedenle zaten kár satışı bekliyorduk. Ancak İngiltere’deki bomba ihbarı ortaya çıkınca Avrupa borsaları geriledi ve içeride de endeksin düşüşü birara hızlandı" dedi.

DOLAR PARİTEYLE YÜKSELDİ: Önceki gün ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımına ara vermesi kararı gelişmekte olan piyasalara ’sürpriz para’ girişi yaşanmasını sağlamış, yabancı satışlarıyla dolar 1.44 YTL’ye kadar inmişti. Ancak terör tedirginliği ve İngiltere’nin, Heathrow Havaalanı’nda uçaklara saldırı tehdidi ile Euro, dolar karşısında geriledi. Paritedeki bu hareket, içeride doların yükselişini tetikledi. Bankalararası piyasada 1.4425 YTL ile son üç ayın en düşük seviyesine gerileyen dolar kotasyonları, dün 1.4580 YTL’ye kadar yükseldi. Merkez Bankası gösterge niteliğindeki dolar satış kurunu 1.4516 YTL, Euro satış kurunu da 1.8669 YTL olarak belirledi. Serbest piyasada 1.4560 YTL’den günü tamamlayan dolar, bankalararası piyasada valörlü işlemlerde 1.4550 YTL’den işlem gördü.

Havayolu hisseleri tepetaklak

İNGİLİZ
polis yetkililerinin, bir yolcu uçağının Londra’dan ABD’ye uçuş sırasında havada bombalanması için hazırlanmış bir planın ortaya çıkarıldığını açıklamasının ardından havayolu şirket hisseleri de dün değer kaybetti. İngiliz havayolu şirketi British Airways hisseleri Londra Borsasaı’nda dün sabah saatlerinde yüzde 3.5 geriledi. Ryanair hisseleri yüzde 3, Alman Havayolları Lufthansa’nın hisseleri yüzde 2.3 düştü. İngiltere para birimi sterlin de sabah saatlerinde dolar karşısında hızlı düştü. Ancak öğleden sonra kademeli olarak toparlanan sterlin sabah açılış seviyelerindeki değerlerine yaklaştı. Bu arada Londra Borsası’nda The Stoxxx 600 endeksi, yüzde 1.4 oranında düşerek 322.13 oldu ve 13 Temmuz’dan beri en büyük düşüşünü yaşadı. İzlanda hariç 18 Batı Avrupa ülkesinde borsalar düştü.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı