Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Piyasalarda savaş korkusu

  EkoNet
  25 Mayıs 2010 - 16:39Son Güncelleme : 25 Mayıs 2010 - 16:39

  İspanya'dan gelen banka kurtarma haberinin Avrupa'ya yönelik kaygıları artırması ve Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki yükselen tansiyon borsalarda küresel çapta düşüşe neden olurken, euro dolar karşında hızlı geriledi. İç piyasada euro/TL 1.97 seviyesine yakın seyrederken, dolar/TL 1.60'ı aştı.

  Avrupa'da yaşanan borç kriziyle ilgili yeniden gündeme gelen endişeler, ABD'deki büyüme ve küresel ekonomideki toparlanmaya yönelik belirsizlikler nedeniyle kaygılanan yatırımcıların korkusunu biraz daha artırdı. Bununla paralel olarak, dün ABD borsalarında yaşanan gerileme bugün Asya borsalarında da devam etti.

   

  Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.8 gerilerken, Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 2.4 değer kaybetti. Avustralya, Singapur, Endonezya'da da borsalar yüzde 2'den daha fazla düşüşler yaşadı.ABD borsalarında da Perşembe günü yüzde 1'i aşan kayıplar görüldü.

   

  Avrupa'da da borsaların açılışta yüzde 1'den fazla kayıplar yaşaması beklenirken, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) açılışta yüzde 3'e yakın geriledi.

   

  İSPANYA TETİKLEDİ        

  İspanya'da hafta sonu kurtarılan bölgesel mevduat bankası CajaSur'un kurtarılması Avrupa'ya yönelik kötümser beklentilerin artmasına neden oldu. İspanya Merkez Bankası'nını, birleşme görüşmeleri yürüten CajaSur'un bu girişimlerinin sonuçsuz kalmasıyla attığı adım, bu şekilde şimdiye kadar benzer şekilde yapılan ikinci hamle oldu.

            

  EURODA YÖN AŞAĞI      

  Artan kaygılar euronun dolar karşında da değer kaybını beraberinde getirdi. Dün, New York'taki işlemlerde 1.2376 seviyesinden işlen gören euro/dolar paritesi bugün Asya'da 1.23'e kadar geriledi.

   

  İç piyada ise euro/TL paritesi sabah işlemlerinde 1.97 seviyelerine yaklaşırken, dolar/TL ise 1.60'ın üzerinde işlem gördü. Serbest piyasada dünkü kapanışta doların satış fiyatı 1.5750 lira, euronun satış fiyatı ise 1.9460 lira olmuştu.   

              

  İKİNCİ DARBE ASYA’DAN            

  Diğer taraftan Güney Kore ve Kuzey Kore arasında tırmanan tansiyon, Avrupa kaygılarıyla zor günler geçiren finansal piyasalara ikinci darbeyi vurdu.

   

  G. Kore borsası, K.Kore lideri Kim Jong Il'in olası bir savaşa karşı ordunun alarm durumunda olmasını istediğine yönelik gelen haberler ile sert yüzde 3.4 düşerek, son altı aydaki en düşük seviyesine geriledi. Güney Kore'nin para birimi won da gelişmelerden olumsuz etkilenerek, dolar karşısında 1.267 ile 10 ayın en düşüğüne indi. 

    

  Seul merkezli yatırım kurumu Shinhan Investment G. Kore'de yaşanan gerilemeyle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, "Bunun başlıca nedeni K.Kore ile bir savaş yaşanması riskidir" dedi.  

  G. Kore, K.Kore'yi 26 Mart'ta içinde 46 denizcinin bulunduğu kendisine ait bir savaş gemisini batırmakla suçlamıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı