Piyasalarda büyüme ve şirket karlılıklarına yönelik endişelerle negatif hava hakim

AA
13.07.2012 - 09:58 | Son Güncelleme:

Global büyümeye ve yılın ilk yarısı için açıklanacak şirket karlarına yönelik endişelerin artmasıyla piyasalar genel olarak negatif seyrediyor.

 Dün ABD'de FED toplantı tutanaklarından parasal genişlemeye yönelik fikir birliğinin oluşmaması nedeniyle görülen olumsuz açılışın ardından Dow Jones endeksi üst üste 6. günü de düşüşle kapatarak 12.573 puana geriledi. Gün içinde 12.492 puana kadar geirileyen Dow Jones endeksi son bir saatte görülen tepki alımlarıyla günü yüzde 0,24 oranında düşüş kaydetti.

Avrupa tarafında da hisse senedi piyasalarında satıcılı seyrin hakim olduğu ve bono piyasasında ise özellikle İspanya ve İtalya'da 10 yıllık tahvil faizlerinin tekrar yükselişe geçtiği görüldü. ECB'nin faiz indirim kararından sonra düşüşe geçen avrodaki değer kaybı da devam ediyor. Dün dolar karşısında düşüşünü sürdüren avro/dolar paritesi son iki yılın en düşük seviyesini yenilemeye devam ederek 1,2167'ye kadar geriledi.

Bugüne gelindiğinde Avrupa tarafı güne kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in İtalya'nın devlet tahvili notunu indirmesi haberiyle başlayacak. Çin'de açıklanan büyüme verileri ise yavaşlamaya işaret etmesine rağmen beklentiler düzeyinde olmasıyla (İkinci çeyrek büyüme: yüzde 7,6, Beklenti: 7,6 - 7,7) Asya borsalarında yüzde 0,30 - 0,60 aralığında yükseliş kaydetmesini sağladı.

İMKB'de ise gelişmekte olan ülke borsalarına paralel satış baskılarının daha fazla olduğu görüldü. Analistler İMKB'nin mayıs ayı sonundan bu güne kadar yaklaşık yüzde 16 oranında yükseliş kaydetmesi, endeksi taşıyan banka hisselerinde ise getirilerin yüzde 20'leri aşması nedeniyle kar satışlarının etkili olduğunu belirtiyor.

İMKB 100 endeksi için analist raporlarında 61.900 ve 61.300 seviyelerinin destek olarak takip edileceği, olası yükselişlerde ise 62.700 ve 63.000 dirençlerinin öne çıkabileceğini belirtiyorlar.

Bugün piyasaların takip edeceği veriler şunlar:

*11.00 İtalya AB Uyumlu TÜFE (Haziran) (Aylık) (Nihai)
*12.00 İngiltere Mayıs Ayı CB Öncü Göstergeler Endeksi
*15.30 ABD Üretici Fiyat Endeksi (Haziran) (Aylık)
*16.55 ABD Michigan Üniversitesi Tüketici Güveni (Temmuz)
*JP Morgan ve Wells Fargo bugün 2. Çeyrek bilançolarını açıklayacaklar.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı