Piyasalarda "bilgisayar" hareketliliği

hurriyet.com.tr / EKONOMİ
12 Eylül 2013 - 16:11Son Güncelleme : 12 Eylül 2013 - 17:32

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları bilgisayar sistemlerindeki değişiklik sebebiyle beklentinin çok altında çıktı. ABD'de piyasalarda dalgalanmalar görülürken borsa da eksiden artıya döndü.

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta bir önceki haftaya göre 31 bin kişi azalarak 292 bine geriledi. Böylece 2006'dan beri ilk kez ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 300 binin altında geldi. Beklentiler bu rakamın 330 bin olacağı yönündeydi. ABD işsizlik maaşı başvuruları aylık ortalama bazında ise 7500 kişi azalarak 321 bin 250 kişiye düştü. Bu rakam da 2007 Ekim'den bu yana en düşük seviye olarak kaydedildi.

KRİTİK SAYIYI YENİLENEN BİLGİSAYARLAR DÜŞÜRMÜŞ

Ancak ABD Çalışma Bakanlığı yetkilileri beklentilerin çok altında çıkan bu rakamla ilgili ilginç bir açıklama yaptı. İki eyaletin bilgisayar sistemlerinin tamamen yenilediği, bu yüzden bazı işsizlik maaşı başvurularının kayda geçmediği açıklandı. Normalde ABD işgücü piyasasında büyük bir güçlenmeye işaret eden bu rakamın da gerçekte bilgisayar sistemi değişikliğinden etkilendiği ortaya çıktı.

BORSA DAKİKALAR İÇİNDE YÜKSELDİ

ABD'nin önce verileri açıklayıp sonra verilerin düşük seviyede çıkmasını bilgisayar değişikliğine bağlaması ise piyasaları karıştırdı. ABD 10 yıllık tahvilleri veriler açıklandıktan hemen sonra yüzde 2,90'ın üzerine çıkarak yüzde 3'e yaklaşmaya başladı. Ancak verilerin düşük çıkmasının bilgisayarlardan kaynaklandığı ortaya çıkınca bu faizler yüzde 2,88'e düştü.

Son aylarda ABD'de işgücü piyasasının güçlendiğine dair veriler ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselmesi vasıtasıyla gelişmekte olan ülkelerin borsasını ve para birimlerini dalgalandırmıştı. Bu sefer işsizlik maaşı verilerinin bilgisayar sistemlerinin değişmesinden etkilendiği açıklanınca durum tersi oldu. "Bilgisayar değişikliği" açıklaması gelmeden önce günlük yüzde 0,3 kayıpla seyreden borsa yüzde 0,70 artışla 72 bin 249 puana yükseldi. Borsada yükseliş seans sonunda daha da ivme kazandı. Borsa yüzde 1,39 günlük primle 72 bin 766 puana yükseldi. Böylece ABD işgücü piyasasını kağıt üstünde güçlü gösteren bir rakama rağmen borsa günü yükselişle kapadı.

Dolarda ise sert hareketlilik gözlenmedi. Dolar şu dakikalarda 2.0205 TL'den seyrediyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı