Piyasalara ‘Fransa’nın kredi notu indi’ bombası düştü

Hürriyet Haber
14.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un (S&P) Euro Bölgesi ülkelerinin kredi notlarını düşürebileceği yolundaki haberi uluslararası piyasalarda tansiyonu yükseltti.

Başta Avrupa olmak üzere küresel borsalar hızla değer kaybederken, inişe geçen Euro da 1.26 dolar seviyesine geriledi. Yurtdışını takip eden İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) yüzde 1.14 düşüş gerçekleştirdi.
Euro 1.26 dolara düştü
Piyasalar dün güne olumlu başladı. Ancak günün ikinci yarısında hava piyasalarda kulaktan kulağa dolaşan “S&P, Almanya hariç birkaç Euro Bölgesi ülkelerinin kredi notunu düşürebilir” yolundaki haberler moral bozmaya yetti. Bu söylentilerin ardından Euro, başta dolar olmak üzere önemli para birimleri karşısında düşüşe geçti. Güne 1.27 dolar seviyesinden başlayan Euro, S&P’nin söylenti ile başlayıp kapanışa doğru gerçekleşen ‘not darbesi’ ile 1.26 dolara geriledi. S&P’nin önce Fransa’nın ardından Avusturya’nın notunu indirdiğini duyurmasının ardından Avrupa borsalarını satış dalgası sardı. Başta Paris borsası olmak üzere Avrupa’nın önde gelen borsalarında kayıplar yüzde 1’i aştı. Daha sonra açılan ABD ve Latin Amerika borsaları da hızlı düştü.  
İMKB 51 bin puana geriledi
Avrupa borsalarında yaşanan değer kayıpları üzerine İMKB Ulusal 100 Endeksi de günü düşüşle tamamladı. Açılışı 52 bin puanın üzerinde yapan ve olumlu bir seyirle güne devam eden İMKB Ulusal 100 Endeksi de, günün ikinci yarısında S&P haberlerine paralel satışla karşılaştı. Avrupa’daki tedirginliğin yansıdığı İMKB’de gün sonunda düşüş oranı yüzde 1.14 oldu ve kapanış 51.561 puandan gerçekleşti.
Dolar 1.86 lirayı aştı
Euro’nun dolar karşısındaki hızlı değer kaybı içerde de doların yükselişini beraberinde getirdi. Güne 1.84 liradan başlayan dolar, bankalararası piyasada günün ikinci yarısında yükselişe geçti. 1.8650 liranın üzerine çıkan dolar, bu piyasada pazartesi valörlü işlemlerde 1.8680 liraya kadar yükseldi. Dolar serbest piyasada 1.8630 liradan kapandı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı