Piyasalar tedirgin

Hürriyet Haber
31 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 31 Ekim 1997 - 00:01

ABD Başkanı Clinton'un açıklamasıyla krizi atlatan dünya borsaları, dün yeniden tedirginlik yaşadı. Başta Hong Kong, Tokyo ve Avrupa borsalarında dün yüzde 4'e varan düşüşler oldu. İMKB'de hisse senetleri yüzde 3.8 değer kaybetti. New York Borsası da düşüşle açıldı.

ABD Başkanı Bill Clinton'ın piyasalara müdahale etmesiyle önceki gün toparlanan dünya borsalarında tedirginlik bitmedi. Dün, Uzakdoğu'da Hong Kong Borsası başta olmak üzere Tokyo ve diğer Asya ülkelerinin borsaları güne düşüşle başladı.

Önceki gün yüzde 17 oranında artış kaydeden Hong Kong Borsası'nda endeks, kâr amaçlı satışların da etkisiyle yüzde 3.7 oranında değer kaybetti.

Uzakdoğu ve Asya borsalarının ardından açılan Avrupa borsalarında da düşüş yaşandı. Avrupa'nın en büyük sermaye piyasası olan Londra Borsası'nda FT-100 Endeksi yüzde 2.1 oranında geriledi. Frankfurt'ta Dax endeksi yüzde 1.7, Paris'te Cac-40 Endeksi de yüzde 2.7 oranında değer kaybetti. Dünya borsalarındaki düşüşe İstanbul Menkul Kıymetler Borsası da ayak uydurdu. İMKB'de dün hisse senetleri ortalama yüzde 3.8 değer kaybetti.

NEW YORK DÜŞÜK AÇILDI

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük menkul kıymetler borsası olan Wall Street'te Dow Jones Endeksi, dün Hong Kong ve bazı diğer borsalardaki düşüşlerin olumsuz etkisiyle açılışta puan kaybetti.

Wall Street'in dünkü açılışında Dow Jones Endeksi 92.09 puan kaybederek 7,414.58 puana geriledi. Bundan önceki iki işlem gününde büyük ölçüde puan kaybeden Dow Jones Endeksi iki günde toplam sadece 8.5 puan kazanabildi.

Borsacılar, Wall Street borsasının hala daha fazla alt-üst oluş riski taşıdığını belirtiyorlar. Borsalardaki düşüşlerin Latin Amerika ülkelerine de yansımasının, ABD'Deki borsaları zorlaması bekleniyor. Salı günü ABD'deki menkul kıymetler piyasalarının tümünde toplam 2 milyar 830 milyon adet hisse senedi işlem gördü, bu rakam Çarşamba günü 1 milyar 860 bine indi.

Borsalardaki düşüşte yatırımcıların panik satışları etkili oluyor. Dünya borsalarında önceki günkü toparlanmanın kısa sürdüğünü ve dün tekrar satışların geldiğini dikkat çeken uzmanlar, ‘‘Piyasalar çok hassas hale geldi. Sanki bir boks maçında ve ikinci raundayız’’ değerlendirmesini yapıyorlar.

Uzmanlar, ‘‘Çok düşük hacimlerle de olsa piyasalar, aşağıya doğru kayıp gidiyor. Hafta sonuna girilirken herkes çok dikkatli olmak zorunda’’ uyarısında bulunuyorlar.

Hong Kong, ‘Kriz Kabinesi’ topladı

GÜNEYDOĞU Asya ülke liderleri, güçlü ekonomik konumlarının krizi atlatabilecek güçte olduklarını söyleyerek piyasaları sakin olmaya çağrıyorlar.

Asya ülkelerinde hükümet yetkilileri, ABD ekonomisinin güçlü olduğunu ve New York Borsası'nda yaşanan çöküşün geçici olduğu yolunda yatırımcıları ikna etmeye çalışıyorlar. Filipinler Maliye Bakanı Roberto de Ocampo yaptığı açıklamada, paniğe gerek olmadığını bildirdi.

Bu yıl yönetimi Çin'e geçen Hong Kong İdari Bölgesi'nin Başkanı Tung Chee-Hwa ise kentin temmuz ayında İngiltere tarafından Çin'e devredilmesinden bu yana ilk kez ‘‘kriz kabinesini’’ toplayarak, Hong Kong Borsası'nda son günlerde yaşanan önemli orandaki düşüşü ele aldı.

Japonya Maliye Bakanı Hiroshi Mitsuzuka, Asya borsalarında görülen gerileme üzerine düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin ekonomik temellerinin sağlam olduğunu söyledi. Tayvan Maliye Bakanı Pa Chiu, Tayvan ekonomisinin temellerinin güçlü olduğunu, gerekli olduğu takdirde piyasaları destekleyeceğini söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı