Piyasalar şoku atlattı

Hürriyet Haber
09 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 09 Temmuz 1999 - 00:01

Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'ın intihar girişimiyle önceki gün allak bullak olan piyasalar, dün şoku atlattı. Önceki gün büyük dalgalanma yaşanan borsa yükselirken, bono faizleri de tekrar inişe geçti.

Borsa dün 121 puan birden artarak günü 4 bin 877 puandan tamamladı. Hisseler ortalama yüzde 2.5 prim yaptı. Önceki gün yüzde 105 düzeyinde kapanan bono faizleri 2-3 puanlık düşüşle yüzde 102'ye geriledi.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'ın intihar girişimi sonrasında piyasalarda yaşanan şok kısa sürdü. İntihar girişimi ertesinde büyük dalgalanma yaşanan borsa, dün tekrar toparlanarak yükselmeye başlarken, faizler de inişe geçti.

Önceki günü yüzde 1.3'lük kayıpla tamamlayan borsa, dün sabah saatlerinden itibaren gelen alımlarla yükselişe geçti. Seansın daha ilk dakikalarında 4 bin 780 puanın üzerine çıkan endeks, ilerleyen dakikalarda da alımların sürmesiyle, ilk senası tam 111 puanlık artışla, 4 bin 866 puandan tamamladı.

İlk seans sonunda hisseler ortalama yüzde 2.3 oranında prim yapmasına karşın işlem hacminin sınırlı düzeyde kalması dikkat çekti. İlk seansta işlem hacmi, 38.1 trilyon lira düzeyinde kaldı.

İkinci seansın başında gelen satışlarla borsa ilk seanstaki değerinin altına indi. Seans ortalarına kadar da satış baskısı devam etti. İkinci seanstaki satışlarda, Vakıflar'ın denetimi konusunda, DSP ile MHP arasında sürtüşmelerin çıktığı haberleri etkili oldu. Fakat kapanışa doğru hükümet ortakları arasındaki söz konusu anlaşmazlığın giderildiği yolundaki açıklamalarla borsada tekrar alımlar gelmeye başladı. Özellikle kamu hisselerinde yapılan alımlar kapanışta endeksi ilk seanstaki seviyesinin de üzerine taşıdı. Böylece borsa günü yüzde 2.5 oranında primle 4 bin 877 puandan tamamladı.

İkinci seansta da işlem hacmi, ilk seanstaki düşük seviyesini korudu. İkinci seansta 38.8 trilyon liralık hacimle borsada dün toplam işlem hacmi, 77 trilyon lira olarak gerçekleşti.

Borsanın yanısıra faiz cephesinde de sabah saatlerinden itibaren iyimserlik hakimdi. Önceki gün büyük dalgalanmaların ardından yüzde 105 seviyesinde kapanan bono oranları, dün 2-3 puan birden geriledi. Bono oranları, dün yüzde 102'ye kadar geriledi.

Gecelik repo ve faizler de inişteydi. Önceki gün yüzde 75'e kadar yükselen gecelik repo oranları dün yüzde 70 seviyesinin de altına indi. Repoda stopajsız oranlar yüzde 66'ya kadar geriledi.

Döviz cephesinde de, önceki günkü tedirginlik dün sabah saatlerinden itibaren ortadan kalkmaya başladı. Öğleden sonra bankaların artan dolar satışlarını karşılamak için Merkez Bankası piyasaya girerek alım yönünde müdahale etti.

İntihar şokunu da kısa sürede atlatan piyasaların önümüzdeki günlerde, hükümetin reform çalışmaları paralelinde, kendine yön belirlemesi bekleniyor.

SPK: İnceleme yakında bitecek

SERMAYE Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Muhsin Mengütürk, ‘‘IMF belgesinin sızdırılması nedeniyle İMKB'de ciddi spekülatif hareketler gerçekleştiği' iddiaları üzerine başlattıkları incelemenin kısa süre içinde sonuçlanacağını belirtti.

Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'ı tedavi gördüğü Başkent Hastanesi'nde dün ziyaret eden Mengütürk, ziyareti bitiminde Hürriyet'in sorusu üzerine, ‘‘İncelememizi çok süratli sürdürüyoruz’’ dedi.

Mengütürk, tamamen somut bulgulara göre analiz yaptıklarını belirterek, ulaşılan sonuçlarla ilgili değerlendirmeye ilişkin ‘ara' nitelikli bir açıklamayı bugün (Cuma) kamuoyu ile paylaşabilecekleri mesajını verdi, Mengütürk, SPK'nın yanısıra İMKB'nin de ayrı bir çalışma yaptığı anımsaratak, iki kurumun sık sık görüş alışverişinde bulunduğunu belirtti. ANKARAEtiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı