Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Piyasalar İspanya endişesiyle kan kaybediyor

  EkoNet
  05 Mayıs 2010 - 10:20Son Güncelleme : 05 Mayıs 2010 - 10:20

  Yunanistan'daki borç krizinin İspanya ve Portekiz'e yayılacağı endişesiyle ABD ve Avrupa borsalarında yaşanan düşüş, Asya'ya da sıçrarken, euro dolar karşında son bir yılın en düşük seviyesine geriledi.

  Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Yunanistan'a yapmaya karar verdiği 110 milyar euroluk mali yardımla ilgili endişelerin artmasıyla, Japon hisselerinin dâhil olmadığı MSCI Asya Endeksi yaklaşık yüzde 2 oranında değer kaybetti.

   

  Yıl başından beri yaşadığı düşüş yüzde 13'e yükselen Çin'deki Şangay Borsası'nın son yedi ayın en düşük seviyesine gerilerken, Hong Hong Borsası yüzde 1.3 azalışla son dokuz haftanın dibine geldi.

   

  Japonya, Kore ve Tayland borsaları ise ulusal tatil nedeniyle bugün kapalı bulunuyor. 

   

  Avrupa'da ise kıtanın en büyük 300 şirketini kapsayan FTSEurofirst 300 Endeksi'nin dün yaşadığı yüzde 3'lük düşüşün ardından, piyasaların bugün daha sakin açılması bekleniyor.

   

  İspanya’nın Yunanistan’dan sonra AB ve IMF’nin yardım isteyeceği yönündeki spekülasyonların artması, ABD borsalarında Salı günü düşüşü beraberinde getirdi. Dow Jones Sanayi Endeksi Salı gününü yüzde 2.02 düşüşle kapatırken, S&P 500 Endeksi de yüzde 2.38 değer kaybetti.

     

  EURO DA BASKI DEVAM EDİYOR

  Euro tarafında da baskı devam ediyor. Dünkü işlemlerde Haziran ayından beri gördüğü en düşük seviyeye gerileyen euro/dolar paritesi bugün de değer kaybını sürdürerek, 1.2936 ile son bir yılın yeni en düşük seviyesini gördü. Analistler, euroda yaşanan gerileminin devam edeceğini tahmin ediyor.

   

  Avustralya merkezli Westpac bankasının döviz stratejisti Joanthan Cavenagh konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "İnsanlar euro bölgesinin yavaş yavaş çöktüğü hissine kapılıyor ve İspanya ile Portekiz'in ülke borçlarından kaynaklanan endişeler de bu düşüncenin giderilmesine yardımcı olmuyor. Piyasanın, kısa vadede euro/dolar paritesini 1.25 seviyesine çekmek istediğinden şüpheleniyorum" dedi.

   

  Yaşanan gelişmelerden dolayı yatırımcıların riskten kaçma talebi ise doların, gelişmiş ülkelerin para birimlerinin oluşturduğu döviz sepeti karşısında değer kazancının beraberinde getirdi. Dolar, bu sepet karşında dünkü yüzde 1.4'lük yükselişin ardından bugün de yüzde 0.26 yükseldi.

   

  Öte taraftan doların güçlenmesi ve stoklardaki artış petrolün varil fiyatını aşağı çekerek, Salı günü yaşadığı son üç ayın en sert düşüşünden sonra bugün de gerilemesine ve 82 dolara inmesine neden oldu.

    

  Fransız bankası Credit Agricole'un döviz masası başkanlığını yapan Mitul Kotecha piyasalardaki haraketlerle ilgili olarak, "Borç krizinin İspanya ve Portekiz'e yayılacağı, Çin'deki sıkılaştırma politikası, İngiltere ve Japonya'daki borç yükünden kaynaklanan endişeler, ekonomik verilerle yaratılan olumlu havayı dağıtıyor" değerlendirmesini yaptı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı