Piyasalar IMF'yi sindiriyor

Hürriyet Haber
07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Finans piyasaları duruldu. Borsa 10.000'lerde, bono yüzde 67 seviyesinde. Repo oranları yüzde 123'e gerilerken dolar 676 bin liradan işlem görüyor.

Finans piyasalarında dünkü yoğunluktan sonra gün sakin başladı. Borsada kar realizasyonu etkili olurken, repo oranlarındaki kademeli düşüş bugün de sürdü. Döviz piyasasında anormal bir gelişme dikkati çekmezken, bono piyasası da dünkü seviyelerinde.

Borsada kar realizasyonu

Birinci seansa yüksek açılışla giren İMKB'de endeks ilk dakikalarda 10.800'lere kadar yükseldi. Ancak hemen ardından gelen ve kar realizasyonuna dönük satışların ardından endeks 10.000 seviyesine kadar gerilediyse de yeniden dünkü 10.400 puan noktasına hareket ediyor.

Birinci seansın ilk yarısında borsadaki hareketli sektörler kamu, holding ve bankacılık oldu. Banka hisselerinde ve kamu hisselerinde satış ağırlıklı bir görünüm çizilirken özellikle holding hisselerinde alışa dönük hareketler yoğunluk kazandı.

Repo ve bono

Mali kriz sırasında yüzde 1.700'lere kadar çıkan gecelik repo faizleri, dün olduğu gibi bugün de düşüş trendinde. Ancak bu düşüşün hızı da yavaşlamış durumda. Dün yüzde 211'ler seviyesinde olan gecelik repo oranları yüzde 123'ler seviyesine doğru hareket ediyor.

Bono piyasasında ise seansların en çok işlem gören kağıdı olan 20 Haziran 2001 vadeli tahviller yüzde 67.15'lerden alınıp satılıyor. Dün aynı kağıdın yüzde 67.69 oranlarından işlem gördüğü hatırlandığında bono piyasasında yatay bir hareket olduğu ortaya çıkıyor.

Döviz

Bugün özellikle uluslararası piyasalarda doların euroya karşı tekrar toparlanmaya başlamasının etkisiyle dolar fiyatındaki düşüş yerini hafif yükselişe bıraktı. Ancak döviz piyasalarında bankaların satıcı olarak görünmesi nedeniyle dolar 676 bin seviyelerinde hareket ediyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı