Dolar ve borsada 'Katar' hareketliliği

REUTERS
07.06.2017 - 16:30 | Son Güncelleme:

Dolar/TL, hükümetin Katar'da TSK unsurlarının konuşlandırılması ve jandarma eğitimi konusundaki iki anlaşmanın TBMM Genel Kurulu gündeminde öne çekilerek bugün ele alınmasını önermesinin ardından 3.54 seviyesini aştı.

Bankacılar bölgede yaşanan gerginliğin ardından "safların belirginleştiğini" ve Türkiye'nin Katar tarafında yer almasının riskleri artırdığını belirtiyor.

Reuters'ta bugün yer alan bir habere göre; hükümet, gündemin alt sıralarında bulunan, Katar'da TSK unsurlarının konuşlandırılması ve jandarma eğitimi konusundaki iki anlaşmanın TBMM Genel Kurulu gündeminde öne çekilerek bugün ele alınmasını önerdi.

Haber öncesi 3.52'li seviyelerde seyreden dolar/TL 3.5480'e kadar yükseldikten sonra saat 1612'de 3.5431/3.5439 seviyesinde.

Öte yandan haber öncesi 98,600 seviyelerinde bulunan BIST-100 endeksi .XU100 de kademeli satışla karşılaştı. Endeks saat 1612'de yüzde 0.6 düşüşle 97,720 puanda bulunuyor.

Katar konusundaki son gelişmenin TL'nin diğer gelişmekte olan ülkelere göre daha zayıf performans göstermesine yol açtığını söyleyen bir bankacı, "Bölgede saflar belirginleşiyor, Türkiye de Rusya-İran-Katar grubunda gibi görünüyor. Bu kadar safların belirginleşmesi de tansiyonun artacağını düşündürüyor. Bir de bizim acele etmemiz dahil olmak için riskleri artırıyor" dedi.

Suudi Arabistan, Mısır, BAE, Bahreyn, Yemen gibi ülkelerin arasında bulunduğu çok sayıda Körfez ülkesi hafta başında "terörizmi desteklediği" gerekçesiyle Katar'la diplomatik ilişkilerini kesmiş ve Katar'a yönelik bazı yaptırımlar açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ise Ortadoğu gezisi sırasında "radikal ideolojinin" finanse edilmemesi uyarısında bulunduğunu ve bunun ardından görüştüğü ülke liderlerinin Katar'ı işaret ettiklerini ifade etti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün akşam Katar'a uygulanan yaptırımları doğru bulmadığını, Türkiye'nin Katar ile ilişkilerini geliştirerek sürdüreceğini söyledi.

Başka bir bankacı da, "Suudiler ve ABD karşısında yakın ilişkiler nedeniyle Türkiye Katar tarafında. Şu ana kadar Katar konusu dünya piyasalarında çok bozulmaya neden olmadı ancak Türkiye özelinde bir olumsuz fiyatlama söz konusu oldu" dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı