Piyasalar her bulduğu ‘dal’a sıkı sıkı sarılıyor

Hayri ÇETİNKAYA
03.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 02.10.2011 - 21:17

Piyasalarda Avrupa krizi hâlâ gündemin ilk konusu olmaya devam ediyor. Almanya, Avrupa Finansal İstikrar Fonu’na (EFSF) geçit verdi. Avrupa borsaları umutlandı ama Yunanistan’nın ötelenen iflasına ilişkin kaygılar bitmedi. Bizim borsa not söylentilerine sarılıp ‘free’ takılıyor. Bu hafta içerde enflasyon, Avrupa’da faiz toplantsı gözlenecek.

PİYASALAR geçen hafta da her gün gelen yeni bir haber veya spekülasyonla tutunacak bir dal bulmaya çalıştı. Geçen hafta boyunca Türkiye’nin kredi notunun artırılacağı söylentileri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) seyrinde etkili oldu. İMKB dış piyasalardan pozitif ayrıştı ve güçlü kaldı. Hafta içinde not artırımı için S&P, Moodys ve Fitch’in adları kullanılıp spekülasyon körüklendi. Ama beklenen not artırım bir türlü gelmedi. Fitch’in yaptığı yatırım yapılabilir notu için ‘sürdürülebilir büyüme’ şartlı açıklaması ile beklentiyi 2012’ye öteledi. Buna rağmen bizim borsa not söylentisine tutundu ve bir anlamda dünya borsalarından ‘free’ takılıp yolunu çizdi.

Dış borsalar da Avrupa’dan akan haberlere sarıldı. Yurtdışının gündeminde Almanya Parlamentosu´nun muhalefetin de desteğiyle Avrupa Finansal İstikrar Fonu´nun (EFSF) genişletilmesi ile ilgili yasaya onay vermesi vardı. Bu açıklama başlangıçta piyasalara olumlu yansıdı ancak Yunanistan krizinin henüz çözülmemiş olması ve küresel büyümeye ilişkin endişelerin devam etmesi satışların yeniden artmasına yolaçtı. Uzun süredir icraat yapılmadığını gören piyasalar kısa vadeli teknik olarak da aşırı satım bölgesine gelinmesinin etkisiyle düzeltme hareketi içerisine girdi. Turkish Yatırım Araştırma Müdürü Mehmet Atılal’a göre, radikal adımlar atılmadan mali piyasalardaki volatilitenin normalleşmesini görmek hayalcilikten öte gitmeyecek, çünkü hala önümüzde Yunanistan’a yapılması öngörülen bir sonraki yardım konusunda AB’nin muhtemelen 13 Ekim’de karar vermesi ve Yunanistan’a 8 milyar Euro’nun verilmemesi durumunda bu ülkenin iflasa sürükleneceğini gerçeği durmakta.

 Emtia fiyatları

Avrupa’daki borç krizinin kısa vadede çözülemeyeceğinin ortaya net olarak çıkması ve bankacılık sektörünü ciddi şekilde sıkıştırmaya başlaması, altın fiyatlarının, 2.000 dolar seviyesindeki psikolojik sınırdan hem kâr realizasyonu hem de başka cephelerdeki zararın telafi edilmesi için gelen satışlarn etkisiyle gerilmesine neden oldu. Genel olarak emtialardaki hareket büyüme ile doğru orantılı, büyümeler düzenli olarak aşağı yönlü revize edildikçe emtialarada da satış geldiğine dikkat çekiliyor.

Gözler enflasyon ve ECB’de

Bugün açıklanacak enflasyon oranları haftanın seyrinde önemli olacak. Yunanistan’ın iflası şimdilik ötelenmiş durumda. AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankası’ndan (Troyka) oluşan heyet Atina’da Papandreu hükümeti ile pazarlıklar devam ediyor. Yunanistan’ın masada Troyka’nın isteklerini kabul etmeme şansı pek yok. Dış piyasalarda yaşanan sert dalgalanma devam ederse İMKB ’de etkilenecek.

Açığa satış yasağı 11 Kasım’a uzadı

AVRUPA borsalarında artan kırılganlığa bağlı olarak, açığa satış yasağına ilişkin süre uzatıldı. Avrupa’da otoriteler, piyasalardaki volatilitenin nedeni açığa satış diyerek, eylül ayı sonuna kadar açığa satışı yasakladılar. Ancak süre dolarken kırılganlığın değişmediğini aksine arttığını görünce bu süreyi Fransa, İtalya ve İspanya 11 Kasım’a kadar uzattı.

Trichet faizde sürpriz yapar mı

GEDİK Menkul Değerler’den ekonomist Tuğba Saygın, yılbaşından bu yana MSCI gelişen piyasalar endeksinin yüzde 22.3 değer kaybettiğine dikkat çekerek, “İMKB’de yılbaşından bugüne değer kaybı yüzde 10.7 seviyesinde gerçekleşti. Böylece fiyat-kazaç (F/K) oranı ile İMKB, gelişen piyasalar (MSCI EM) endeksine göre yüzde 6.3 primli işlem görüyor. Bu haftanın en önemli gündemi 6 Ekim’deki Avrupa Merkez Bankası’nın faiz toplantısıdır. Trichet’nin son toplantısında, bir faiz indirimi beklenmiyor. Yaparsa sürpriz olur” dedi.  Saygın, “İMKB’de kısa vadeli yükseliş hareketi etkisin sürdürüyor. Günlük bazda gelen satışlara rağmen sonrasında aynı hızla alışların geldiği görülürken, yurtdışı piyasalardan pozifif ayrışma dikkat çekiyor. Kısa vadeli göstergeler oynaklığa paralel hareket ederken orta vadeli gösterge olan MACD’in al konumunu koruyor” diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı