Gündem Haberleri

  Piyasalar Gül'le toparlandı

  hurriyet.com.tr
  26.07.2007 - 00:53 | Son Güncelleme:

  Piyasalarda yurtdışı borsalardaki düşüş ile birlikte yaşanan satış baskısı ikinci seansta yerini alımlara bıraktı.

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde önceliği uzlaşıya verecekleri açıklaması, piyasalarda olumlu algılandı. Ayrıca yurtdışı borsaların da yukarı dönmesi ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Güney Afrika'nın görünümünü düzeltmesi borsadaki alımları hızlandırdı.

  Seansın kapanışına bir saatten az bir süre kala endeks tüm kayıplarını geri almış görünüyor. Sabah seansında 54 binin altına kadar sarkan borsa, gelinen noktada 54 bin 700-900 bölgesinde dengeli hareket ediyor.

  Borsada yurtdışındaki hareket kadar içeride cumnurbaşkanlığın seçim sürecine yönelik hareket takip ediliyor. Genelde piyasa beklentisi seçim sürecinin sorunsuz atlatılacağı yönünde. Zaten gelen işaretler de bunu teyit eder nitelikte. Uzmanlar, aynı dönemde yurtdışına da önemli kayıplar olmadığı takdirde endeksin yükselişine devam edeceğini düşünüyor. Özellikle endeksin 55 binin üzerinde tutunabilmesi halinde yükseliş potansiyelinin kuvvetleneceği konuşuluyor.

  Piyasalardaki hareketi hurriyet.com.tr'ye değerlendiren Gedik Yatırım Analisti Selim Başar, düzeltme hareketinin tamamlandığını ve yönün yukarı döndüğünü söyledi. Başar, yurtdışındaki satışların azalmasının ve ABD datalarına yönelik iyimser beklentilerle Avrupa borsalarının yukarı dönmesinin İMKB'yi olumlu etkkilediğini belirtti. Döviz ve faizdeki düşüşün de ikinci yarı borsayı olumlu etkilediğini belirten Başar, "Dışarısı borsa için önceliğini koruyacak. Eğer dışarısı iyi olursa endeks 56 bin-56 bin 300 bandına hareketlenebilir. Ancak bu seviyelerde tekrar satış baskısı oluşabilir" diye konuştu.

  PİYASALARDA YÜKSEK TANSİYON

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı