Piyasalar ’geçici’ rahatladı yapısal reformları sürdürün

Hürriyet Haber
22.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dışardaki gelişmelerin Türkiye ekonomisinde "geçici" bir rahatlık sağladığını söyleyen Standart and Poor’s’un (S&P) Türkiye Analisti Faruk Soussa, yapısal reformların sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. Soussa, bunun Türkiye’nin reyting notunu da olumlu etkileyeceğini savundu.

ULUSLARARASI piyasalardaki çalkantının hafiflemesinin ve buna paralel olarak sermaye girişinin Türkiye ekonomisinde geçici bir rahatlama sağladığını söyleyen Standart and Poor’s’un (S&P) Türkiye Analisti Faruk Soussa, "Türkiye’yi, orta ve uzun vadede kırılgan hale getiren ekonomideki dış dengesizlikler ise halen devam ediyor" dedi. Yapısal reformların sürdürülmesi gerektiğini vurgulayan Soussa, "Bu Türkiye’nin reyting notunu da olumlu etkiler " dedi. Halen Standard and Poor’s, Türkiye’nin kredi notunu BB(-) düzeyinde tutuyor.

KALICI ÖNLEMLER ÖNEMLİ:

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye analisti Faruk Soussa, Türkiye ekonomisindeki son gelişmeleri değerlendirirken, reyting kuruluşlarının, ekonomideki kalıcı önlemler ve yapısal reformlara daha çok dikkat ettiğini vurguladı. Ekonomideki yapısal reformların devam ettirilmesine çok önem verdiklerini dile getiren Soussa, Türkiye ekonomisinin, geçtiğimiz aylardaki küresel mali sarsıntıdan en çok etkilenen piyasalar arasında yer aldığını, ABD başta olmak üzere büyük merkez bankalarının faiz oranlarını yükselterek küresel likiditeyi daraltmasının sermaye çıkışına neden olduğunu, gelişmiş ülkelerdeki yüksek faiz beklentisinin de yatırımcıları gelişmiş ülkelere yönelttiğini hatırlattı.

RAHATLAMA KISA VADELİ:

Uluslararası piyasalardaki sarsıntının ardından, piyasaların son zamanlarda yeniden durulmaya başladığını belirten Soussa, "Uluslararası piyasalardaki çalkantının hafiflemesi, Türkiye ekonomisine geçici, kısa vadeli bir rahatlama sağlayacak " diye konuştu. Soussa, Türkiye ekonomisindeki son zamanlarda görülen rahatlamanın uluslararası piyasalardaki çalkantının hafiflemesi ve buna paralel olarak sermaye girişinden kaynaklandığını vurguladı.

KALICI İSTİKRARIN YOLU:

"Türkiye’yi, orta ve uzun vadede kırılgan hale getiren ekonomideki dış dengesizlikler ise halen devam ediyor. Ekonomideki dış dengesizlikler kırılganlığın devam etmesine neden oluyor" diyen Soussa, sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye’nin, kırılganlığının azalması ve dış çalkantılardan daha az etkilenmesi için yapısal reformlara mutlaka daha çok önem vermesi gerekir, kalıcı istikrar ancak böyle sağlanır. Türkiye son yıllarda, yapısal alanda önemli adımlar attı ve ilerleme sağladı. Ancak halen yavaş devam eden yapısal reformların hızlandırılarak sürdürülmesi gerekir."
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı