Piyasalar beklemeye geçti

hurriyet.com.tr
30.07.2007 - 12:11 | Son Güncelleme:

Piyasalarda geçtiğimiz hafta yaşanan sert satışlar yeni haftada yerini daha sakin bir seyre bırakmış görünüyor.

Asya borsalarının son 1 ayın en düşük seviyelerini gördükten sonra toparlanması ve Avrupa borsalarının sakin görünümü, İMKB'yi de etkiledi. Geçen hafta yatırımcılarına kabus yaşatan borsa, seansın açılışından itibaren gelen alımlarla yükseliş yönünde bir seyir izledi. Ancak seans sonuna doğru artan satış baskısı ile borsa ilk seansı sadece 81 puuanlık bir kayıpla 51 bin 480 puandan noktaladı.

Piyasalardaki hareketi değerlendiren uzmanlar, özellikle yurtdışı borsalara dikkat çekiyor. Mevcut durumda İMKB'nin yönünü kendi iç dinamikleri ile belirlemekten uzak olduğunun altını çizen uzmanlar, bu nedenle global piyasalardaki hareketlerin yakından izlenmesini öneriyor. Eğer dışarıdaki hareket yine yukarı dönerse, içeride azalan siyasi risklerin de etkisiyle İMKB bu yükselişe tekrar katılabilir.

TREND DÖNÜŞÜ MÜ DÜZELTME Mİ?

/images/100/0x0/55eb28acf018fbb8f8af23a3Şu anda piyasalarda en çok tartışılan konuların başında global piyasalarda yaşanan hareketin bir trend dönüşü mü yoksa bir düzeltme hareketi mi olduğu geliyor. Uzmanlar, henüz karar vermek için erken olmakla birlikte, genelde bu yaşanan hareketliliğin bir düzeltme olarak kalacağını öngörüyor. Özellikle piyasadaki global likidite bolluğu ve şirket karlarında yaşanan artış, uzmanların biraz daha olumlu düşümelerini sağlıyor.

EVG Yatırım Portföy Yönetim Müdürü Serkan Şevik, cuma günkü satışlar sonrasında bugün Uzakdoğu ve Avrupa ile başlayan hareketin içeride de etkili olduğunu belirtti. "Bundan sonra gözler yurtdışı borsalarda olacak. Eğer dışarıda sert bir hareket olmaza borsa 50 bin 800'ün altına gelmez" diyen Şevik, yükseliş hedefleri olarak da 52 bin 500 ve 53 bin 800'ü gösterdi.

Yaşanan hareketleri 'sınırlı bir düzeltme' olarak niteleyen Şevik'e göre seçici ve temkinli olmak kaydı ile alım düşünülebilir.

Hedef Menkul Değerler Stratejisti Serdar Ceylan, yurtdışında yaşanan dalgalanmanın bittiğini söylemek için henüz erken olduğunu belirtti. Ceylan, "bugün ABD'de yükseliş olacağı beklentisiyle diğer piyasalar da yükseliyor. Eğer ABD'de olumlu bir kapanış olursa borsa 52 bin 600'e kadar çıkabilir" dedi. Bundan sonraki dönemde ABD dataları ve yurtdışının takip edileceğini kaydeden Ceylan, içeride ise gözlerin cumhurbaşkanlığı seçiminde olacağını söyledi.

DOLAR SAKİN

Döviz piyasasında dış piyasalara bağlı seyir sürüyor. Sabah açılışta bir miktar gerileyen dolar, seansın sonuna doğru tekrar yükseldi ve cuma günkü seviyelerine geriledi. Dolar, 1.30 seviyesinin hemen altından işlem görüyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı