"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Piyasalar Başbakan’ın konuşmasından korkuyor

PİYASALAR hafta başında yaşadıkları şoku atlatırken, bu şoku atlatmada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın siyasi ortalığı yumuşatma çabaları belirleyici oldu.

Siyasi yumuşama havası, Hükümetin tarafları dinlemesi aynen piyasalara da yansıdı ve bir ölçüde normalleşmenin başladığı görüldü.
Piyasa oyuncuları yumuşama havasından memnun görünüyor. Ancak içten içe tedirginliklerini de koruyorlar. En büyük korkuları; Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yurt dışından gelişinde yapacağı açıklamalar ve bu açıklamaların ortalığı yeniden sertleştirme ihtimali.
Bu arada Ankara’da birkaç gündür, parti teşkilatının Başbakanın dönüşünde büyük bir karşılama töreni yaparak bir boy gösterisi yapacağı ve Başbakana sahip çıkmak isteneceği haberleri dolaşıyordu. Böyle bir gösterinin ortamı yeniden ısıtmasından da endişe ediliyordu. Dün aldığımız bilgilere göre parti yönetimi “Başbakanın gösteriyle karşılanmaması” şeklinde bir karar almış. Bu kararın alınmasında özellikle Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın ekonomiyle ilgili uyarılarının da etkili olduğu konuşuluyor. Bunun çok yerinde bir adım  olduğu, oluşan ılımlı havanın yeniden sertleşmesini engelleyeceği kesin.
Öte yandan geçen hafta bir mitingini iptal edip Taksim’e giden CHP yönetiminin bu Cumartesi Hatay’da düzenlemeyi planladığı mitingi de ertelediği duyuruldu. Bence bu da gerginliğin azaltılması açısından önemli.

Piyasa oyuncuları zaten bu hafta başında küresel piyasalardaki gelişmeler nedeniyle iç piyasada bir düşüş bekliyorlardı ancak Gezi Parkı olayları nedeniyle Pazartesi günü piyasalar patladı ancak ardından yumuşama havasıyla birlikte piyasalarda da normalleşme başladı. Son iki gündür yumuşasa da, bu hafta diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla Türkiye olumsuz ayrıştı. Yani zaten bizim gibi ülkelerden sermaye çıkışı yaşanacaktı bu yaşandı ama siyasi sıkıntı nedeniyle bunun dozu bizde fazla oldu.
Piyasa oyuncularının hepsi rating artırımında yüzde 4.5 olan gecelik faizin dün itibariyle 6 olduğunu, kurlarda yükseliş yaşandığını ve bunun ekonomiye oldukça önemli bir maliyete yüklediği görüşünde. Bu göstergelerin Başbakanın dönüp yeniden ortamı sertleştirmesi halinde daha da bozulacağı konusunda da hemfikirler. Bir başka deyişle; piyasa oyuncuları yurda dönüşünde Başbakanın konuşmamasının ekonomi için çok daha iyi olacağını bile düşünüyor.

TALEPLERE VERİLECEK YANIT

Piyasalar açısından da çok önemli hale gelen Gezi Parkı eyleminin bitirilmesi için yerine getirilmesi istenen talepleri dün Taksim Platformu temsilcileri Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a sunup, kamuoyuna açıkladılar. Kaba olarak talepler; Gezi Parkının park olarak kalması, Topçu Kışlası projesinin iptal edilmesi, AKM’nin yıkılmayacağının açıklanması, olaylardaki sorumluların görevden alınması, gaz bombası kullanımının yasaklanması, gözaltına alınanların serbest bırakılması ve haklarında hiçbir soruşturma açılmaması ile ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması şeklinde özetlenebilir. Normal olarak bakıldığında bu taleplerin doğal talepler olduğu, en azından istişare edilebilecek talepler olduğu kesin, Ancak şimdiye kadar ki söylemleri ve tavrına bakacak olursak, bu talepleri Başbakanın istişareye razı olması zor gibi görünüyor. Umarız Başbakan da yurt dışı gezisinden daha olumlu bir havayla döner ve ılımlı havayı devam ettirir.
Aksi takdirde toplumun ve ekonominin işi çok zor.

X