Piyasalar ‘abartılı’ satış yaptı

Hürriyet Haber
21.09.2013 - 01:59 | Son Güncelleme:

ÖNCEKİ gün borsada yaşanan yüzde 6.44’lük artış ve TL’nin dolar karşısında yüzde 3 değer kazanmasıyla piyasalar son ayların en iyi gününü geçirdi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise bir gün içinde gerçekleşen bu muhteşem yükselişe temkinli yaklaştı. Ali Babacan, FED’in tahvil alımına devam kararınına piyasaların verdiği bu olumlu tepkiyi abartılı bulduğunu söyledi. İslam Kalkınma Bankası (İKB) Türkiye Ofisi’nin açılışında konuşan Babacan tüm gelişmekte olan ülkelerin, Türkiye’nin de farklı zaman ve farklı dozajda gelebilecek sıkılaştırma adımlarına hazır olması gerekiyor” dedi.

BULLARD HAREKETLİLİĞİ

Öte yandan piyasada dün yaşanan hareketler Babacan’ı doğrular nitelikteydi. Borsa, St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın konuşmasıyla birlikte büyük satış dalgasıyla karşı karşıya kaldı. Bullard, ABD ekonomisinden gelecek yeni verilerle ekimdeki Fed toplantısında para politikasında değişiklik yapabileceğini söyledi. Bu sözler tahvil alımının azaltılacağı yorumlarına yol açtı. Demecin ardından borsada günlük düşüş yüzde 2’yi geçti. Endeks günü yüzde 2,02 düşüşle 77 bin 862 puandan kapattı. Satış dalgasının başını ise önceki gün yüzde 10’un üzerinde yükselen bankacılık endeksi çekti. Bu endeks günü yüzde 3,82 kayıpla kapadı. Bullard’ın açıklamasının ardından dolar dakikalar içinde günlük yüzde 1.22 değer kazanarak 1.9870 TL’ye ulaştı. Altın günlük yüzde 2’ye yakın kayıpla 1340 dolara geriledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı