Piyasadan son rakamlar

hurriyet.com.tr / EKONOMİ
25 Haziran 2013 - 09:38Son Güncelleme : 25 Haziran 2013 - 15:02

Piyasalar dün Uzakdoğu'dan gelen haberlerle sarsılmıştı. Bugün ise borsa toparlanarak açıldı. Dünkü kayıplarını geri kazanan borsa ilk seansı 72 bin 385 puandan kapadı. Dolar da 1.94'ün altında.

Piyasalar dün Uzakdoğu'dan gelen haberlerle sarsıldı. Çin borsasının yüzde 5,30'un üzerinde düşmesinin ardından BIST 100'de satış dalgasına karşı koyamamış ve yüzde 3,37 düşerek 70 bin bandının üstünde tutunmuştu.

Borsa güne yükselişle başladı. Yüzde 1,61 yükselişle tekrar 71 bin puanın üstüne çıkan BIST 100 ilk seans sonunda ivmesini hızlandırdı ve yüzde 2,47 yükselişle 72 bin 385 puandan kapadı. İkinci seansta dünkü kayıplarını geri alma hamlesi yapan borsa yüzde 3,16 artışla şu dakikalarda 72 bin 870 puandan seyrediyor

Uluslararası borsalarda Çin endişesi bugüne taşınıyor. Çin’deki kredi sıkışıklığının ülke ekonomisine zarar vereceği endişesinin yanı sıra Goldman Sachs’ın Çin’in büyüme tahminini yüzde 7,8’den yüzde 7,4’e düşürmesi etkisini bugün de gösterdi ve Çin borsalarında yüzde 2'yi geçen kayıplar yaşandı. FED’in yıl sonuna doğru varlık alımını azaltacağını açıklaması dün global borsa endekslerinde değer kayıplarının başlıca sebepleri oldu.

DÜŞÜŞ SINIRLI KALABİLİR
Uzmanlar 71 bin puanın da altına düşen borsa için 70 bin seviyesinin kritik destek seviyesi olduğunu söylüyor.

Garanti Yatırım Ekonomik Araştırmalar Müdürü Özgür Yurttaşseven bugün düşüşün sınırlı olabileceğini belirtti. Yurttaşseven "Mevcut görünümde değerlemeler bazında kendi tarihi ortalamasına yaklaşan endekste düşüşlerin sınırlı kalabileceğini ve geri çekilmelerin alım fırsatını olabileceğini düşünüyoruz. Geri çekilmelerde kademeli alım stratejisi benimsenebileceği endekste 70,000 ve 67,000 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası tepki yükselişlerinde ise 75,000 ve 78,000 seviyelerinin öne çıkabileceğini düşünüyoruz." dedi.

Piyasadan son rakamlar Piyasaları Çin çarptı

DOLARA MÜDAHALE GELDİ
Dün Merkez Bankası'nın 150 milyon dolarlık ek döviz satım ihalesine rağmen dolar yurtdışı piyasaların ve gelişmekte olan ülkelerden kaçışın etkisiyle tarihi rekorunu 1.9580 TL ile kırmıştı. Güne düşüş yönünde başlayan dolar piyasalar açılırken 1.9380 TL'lere kadar düştü. Gün içindeki geri çekilme sürdü ve dolar 1.93 TL'nin altında 1.9280'den işlem gördü.

Merkez Bankası bugün de dolara döviz satım ihalesi yöntemiyle müdahale etti. Merkez Bankası 150 milyon dolarlık bir döviz satım ihalesiyle dolara müdahale etti. Merkez Bankası dün politika faizinden borçlanma yapılan günlerde minimum 150 milyon dolarlık döviz satım ihaleleri yapabileceğini açıklamıştı. Merkez Bankası bugünü de boş geçmemiş oldu. Müdahale sırasında dolar 1.9275 TL'den işlem görüyordu.

FAİZ 8'İN ÜZERİNDE
ABD'de 10 yıllık tahvillerin yüzde 2,40'ın üzerine çıkması ve Merkez Bankası2nın ek sıkılaştırmaya geçmesiyle faizler yüksek bir seyir izleyerek yüzde 8,10'a kadar çıkmıştı. Bu seviyeden dönen faizler bugün 7,81 seviyesinde bulunuyor. Hazinenin bugün açacağı 3 ihaleye gelen talep de dikkatle takip edilecek.

ASYA'DA TOPARLANMA EMARELERİ
Asya'da hisse senedi piyasaları dünkü kayıplarını telafi ediyor.
    
Fed'in parasal genişlemeyle ilgili aldığı kararların gelişmekte olan piyasalardaki olumsuz etkisi devam ederken, Çin hisse senetleri, yüksek seyreden bankalararası faizlerin ekonomik yavaşlamayı artıracağı endişesiyle dün son 4 yılın en düşük seviyesi yakınlarına geriledi.
    
Çin borsasında gün içinde kayıp bir ara yüzde 5'e yaklaştı, ancak bu seviyeden gelen tepki alımlarıyla toparlanma yaşandı. Şu dakikalarda Şangay endeksi yüzde 0,19 kayıpla toparlanma çizgisine geldi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı