Piyasadaki kozmetiğe hayvan testi yasak

Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
21 Temmuz 2015 - 17:08Son Güncelleme : 21 Temmuz 2015 - 12:53

Kozmetik yönetmeliğinde yapılan değişiklikle artık piyasaya sürülmüş kozmetik ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesi yasaklandı.

KOZMETİK yönetmeliğine hayvanları da koruyan bir madde eklendi. Buna göre artık bitmiş kozmetik ürünler (piyasaya sürülmüş) için hayvan testleri yapılamayacak. Sağlık Bakanlığı kozmetik ürünlere Türkçe etiket koyma zorunluluğu da getirdi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kozmetik Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Buna göre, kozmetik ürün “İnsan vücudunun dış kısımlarına, epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlarına veya dişler ile ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek, bunları korumak, iyi bir durumda tutmak veya vücut kokularını düzeltmek olan bütün madde veya karışımları” olarak tanımlanırken, yönetmeliğe ilk defa nanomateryal kavramı eklendi. “Boyutları bir ila 100 nanomalzeme arasında olan bir veya daha fazla dış boyut veya iç yapıya sahip olan ve çözünmeyen veya biyopersistan yapıda olacak şekilde imal edilmiş olan bir materyal” olarak tanımlanan nanomateryal, bundan sonra ürün bileşenleri içinde açıkça belirtilecek.

HAYVAN DENEYİ YASAK
Bir kozmetik ürünün güvenliliğine ilişkin genel yükümlülükler saklı kalmak üzere, bitmiş kozmetik ürünler için hayvan testlerini de yasaklayan Sağlık Bakanlığı, bundan sonra piyasaya kozmetik ürün arz edilirken, ürünün orijinal ambalajı ve okunabilir ambalaj görseli ile Türkçe etiket örneğinin kuruma sunulmasını istedi. Bakanlık yönetmeliğe, “Üretici, ürün bilgileri dosyasını ilgili kozmetik ürünün son serisinin piyasaya arz edildiği tarihten itibaren on yıl süre ile muhafaza etmek zorundadır” maddesi de ekledi.

Etiketler: kozmetik , hayvan testi


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı