Piyasada intihar şaşkınlığı

Hürriyet Haber
08 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 08 Temmuz 1999 - 00:01

Ekonomide sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'ın intihar girişimi yüzünden sabah şoka giren piyasalar, öğleden sonra toparlanmaya başladı. Sabah yoğun satışlarla açılan ve birara yüzde 5 düzeyinde kayıpla, 4 bin 600 puanın altına inen borsa, gün sonunda 4 bin 755 puandan kapandı. Borsanın günlük kaybı yüzde 1.3 oldu.

Faiz cephesinde de sabah saatlerinde yaşanan hızlı yükseliş öğleden sonra duruldu. Sabah saatlerinde, önceki güne göre 5-6 puan birden artarak, yüzde 109'a kadar yükselen bono faizleri, öğleden sonra yüzde 105'e geriledi. Gecelik faizler de önceki günkü seviyesi olan yüzde 76 düzeyinde kapandı.

PİYASALAR dün ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'ın intihar girişimiyle sarsıldı. Uluğbay'ın intihar girişimi sonrasında dün sabah piyasaların açılışında kelimenin tam anlamıyla şok yaşandı.

Borsa sabah yoğun satışla açılırken bono faizleri de hızlı yükseldi. Öğleden sonra ise piyasalarda intihar şokunun kısmen atlatılmaya başladığı gözlendi.

Sabah seansında 4 bin 542 puana kadar gerileyen borsa öğleden sonra biraz toparlanarak günü 64 puanlık kayıpla, 4 bin 755 puandan tamamladı. Hisseler ortalama yüzde 1.3 oranında değer kaybetti.

Düşen borsada işlem hacmi oldukça düşük seviyede, 75.8 trilyon lira olarak gerçekleşti. Bono faizleri de sabah saatlerinde önceki güne göre 5-6 puan birden arttı ve yüzde 109'a kadar çıktı. Ancak öğleden sonra yüzde 105 seviyesine indi. Döviz piyasasında da sabah saatlerinde, tedirginlik hakimdi.

Piyasaların gün içinde saat saat seyri ise şöyle oldu.

SAAT 11.00: IMF'nin ardından beklentisizliğin hakim olduğu piyasalarda, Uluğbay'ın intihar girişimi, olumsuz etkiledi. Borsa yoğun satış emirleri ile açıldı. Daha seansın ilk dakikalarında endeks, önceki güne göre 147 puan birden kayıpla, 4 bin 671 puana indi. Seansın ilk yarısına gelindiğinde, borsa 4 bin 630 puan düzeyindeydi. Bono faizleri de yüzde 103'ten yüzde 107'ye kadar çıktı.

SAAT 12.00: Piyasalarda sabah seansının sonuna gelindiğinde rakamlar pek umut verici değildi. Seans içinde 4 bin 542 puana kadar gerileyen borsa, ilk seansı, tam 201 puanlık kayıpla, 4 bin 617 puandan kapattı. Hisseler ortalama yüzde 4.19 oranında değer kaybetti. Sabah seansında işlem hacmi sadece 42.7 trilyon lira düzeyinde gerçekleşti. Bono faizleri de bu dakikalarda, yüzde 109'a kadar yükseldi.

SAAT 15.00: Piyasalarda öğleden sonra Hikmet Uluğbay'ın sağlık durumunun iyi olduğu yolundaki bilgiler ve hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamaların da etkisiyle gerginliğin azalmaya başladığı gözlendi. Borsa endeksi ikinci seansın ortalarına gelindiğinde, 4 bin 650 seviyesindeydi. Bono faizleri de, tansiyonun düşmeye başlamasının etkisiyle, yüzde 106 düzeayine kadar geriledi.

SAAT 16.00: Gün sonuna gelindiğinde, piyasalarda gerçekleşen rakamlar sabah açılıştakilerden oldukça farklıydı. Borsa kapanışa doğru hızla toparlanarak, günü sadece 64 puanlık veya diğer bir ifadeyle, yüzde 1.3'lük kayıpla, 4 bin 755 puandan tamamladı. Bono faizleri de önceki günün sadece iki puan üzerinde yüzde 105 düzeyindeydi.

Dövizde de sabah yaşanan tedirginlik öğleden sonraki işlemlerde fazla gözlenmedi. Sabah yüksek açılan döviz piyasasında öğleden sonra bankaların satışa geçmesi üzerine Merkez Bankası da piyasaya müdahale ederek, dolar aldı. Merkez Bankası'nın müdahalesinin ardından gecelik faizlerin de yüzde 76'lık seviyeden yüzde 72'ye indiği gözlendi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı