Piyasada gözler şimdi Erdoğan'da

hurriyet.com.tr/EKONOMİ
06 Haziran 2013 - 10:17Son Güncelleme : 06 Haziran 2013 - 15:17

Dün 80 binin altında kapanan BIST 100 bugün ilk seans sonunda yüzde 0,98 kayıp yaşandı. Piyasada gözler faizi değiştirmeyen Draghi'nin ardından Başbakan Erdoğan'da olacak.

Dün dalgalı bir seyirle 80 binin altında kapanan BIST 100 bugüne yüzde 0,59 düşüşle açıldı. BIST seansın ilerleyen dakikalarında bir miktar daha düşerek 79 bin seviyesinin altına geriledi. İlk seans sonu 79 bin seviyesinin altında kalan BIST 100'de yüzde 0,98 oranında kayıp yaşandı ve seans 78,856 puandan kapamıştı. Borsa ikinci seansa da düşüşle başladı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin açıklamalarının ardından dünkü kapanışa göre yüzde 1,33 kayıpla 78,574 puanda. 

Piyasaların gözü bugün iki açıklamadaydı. Mario Draghi'nin faiz kararı açıklamasını piyasalar merakla bekleniyordu. Draghi'nin beklenen açıklaması geldi. Uzmanların beklediği gibi Avrupa Merkez Bankası faizi beklendiği gibi yüzde 0,5'te bıraktı.  Uzmanlar ağırlıklı olarak faizde değişikliğe gidilmeyeceğini öngörüyorlardı.

Bu açıklamadan sonra piyasalar Başbakan Erdoğan'ın konuşmalarına kilitlenmiş durumda. Bugün gece saatlerinde yurda dönecek Erdoğan'ın Gezi Parkı protestoları sonrası yapacağı açıklamanın dozu merakla bekleniyor. Özellikle yabancı yatırımın davranışları bu açıklama sonrasında şekillenecek.

DOLAR YATAY SEYİRDE

Erdoğan'ın beklenen açıklamalarının dolar piyasasında da etkide bulunacağını öngören uzmanlar açıklamanın gerginliği yumuşatması halinde 1,87 seviyelerinin gerisine çekileceğini öngörüyor. Dolar şu dakikalarda düne göre yüzde 0,37 kayıpla 1,89 seviyesinin hemen altında 1,8837 TL'den işlem görüyor.

TAHVİL FAİZİ YÜZDE 7'Yİ GÖRDÜ

Gösterge tahvilin bileşik faizi güne yükselişle yüzde 6,46 seviyesinden başladı. Ancak gün içinde gösterge tahvilin faizi kısa sürede yüzde 7,02'ye fırladı. 10:30 itibariyle yüzde 6,38'den işlem görüyor.

Tahvil piyasasında dün günü yaklaşık 30 baz puanlık yükselişle yüzde 6,32'den kapatan gösterge tahvilin bileşik faizi sabah satıcılı açılan piyasada yükselmeye devam etti.

Analistler, tahvil faizleri için de bugün Başbakan Erdoğan'ın ülkeye dönüşünde yapacağı açıklamalarla Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası faiz kararlarının takip edileceğini belirtiyor.

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı