Piyasada büyük tedirginlik

Hürriyet Haber
08.10.2008 - 08:54 | Son Güncelleme: 08.10.2008 - 12:17

ABD, Avrupa ve Asya'daki borsalarda yaşanan şoklar dalga dalga Türkiye'ye geliyor.

Dev borsalar çöktü  

Rusya Borsası cumaya kadar kapalı

DOLAR: Sabah saatlerinde dolar YTL paritesi 1.40'ı geçerken 1.4205'e kadar tırmandı. Dolar 17 Ağustos 2007'den bu yana ilk kez 1.40'lı rakamları gördü.

BORSA: Çok hızlı bir düşüşle güne başladı. İlk 15 dakikanın ardından borsadaki değer kaybı yüzde 6'yı aştı ve endeks 29 bin 500 sınırına kadar geriledi. Borsa böyle ağustos 2005'ten bu yana en düşük seviyesini gördü. Borsa ilk seansı yüzde 5.98 düşüşle 29 bin 674 puandan tamamladı.  

FAİZ: Faiz cephesinde de tedirginlik hakim. Gösterge faiz yüzde 21.07 ile Temmuz ayından bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

İşte piyasalar böyle çöktü / Foto-Galeri

DOLAR DURMUYOR

Güne yükselişle başlayan dolar öğleye doğru yukarı doğru yeni bir atak yaptı. Sabah 1.42'yi gördükten sonra 1.40'a kadar inen dolar kuru saat 11.00 itibariyle bankalararası piyasada 1.43 YTL'yi gördü. Dolar böylece Mart 2007'den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Sonrasında kurlar hafifçe gevşerken 1.41-1.42 bandında dengelendi.

Piyasanın tamamen yurtdışına bağlı hareket ettiğinin altını çizen uzmanlar, borsalardaki çöküşlerin içeride dolara alış getirdiğini ve Türk Lirası'nın değer yitirdiğini belirtiyor.

İngiltere'den yeni kurtarma paketi

Borsada sert düşüş

ABD borsalarındaki düşüşün ardından Asya borsalarında görülen kayıplara paralel içeride de satıcılı bir açılış yaşandı. Açılış öncesinde borsanın 30 bini kırabileceği yönündeki beklentiler gerçek olurken, yatırımcılar yaşanan hareketi dikkatle izliyor.

Güne yüzde 7'ye yaklaşan bir düşüşle başlayan borsadaki kayıp önce yüzde 6-7 arasında dengelendi. Ancak sonrasında etkili olan yeni bir satış dalgası ile endeksteki kayıp yüzde 8'e ulaştı. Borsa ilk seansta en düşük 28 bin 911 puanı görürken kapanışı 29 bin 674 puandan yaptı. Hisse senetleri ortalama yüzde 5.98 değer yitirdi. 

İMKB ulusal 100 Endeksi 30 binin altını en son Ağustos 2005'te görmüştü. Borsa şu sıralar son 3 yılın en düşük seviyesinde hareket ediyor. 

KORKU VE ENDİŞE HAKİM 

Oyak Yatırım Menkul Değerler Müdür Yardımcısı Alper Erginol, borsada yeni dip arayışının devam ettiğini belirterek şöyle konuştu:

"Şu anda 28 bin 500 puan destek olarak görünüyor. Yurtdışı piyasalardaki, özellikle de hükümetlerin ve merkez bankalarının attığı adımlar paralelindeki gelişmeler önümüzdeki günlerde endeksin yönü hakkında belirleyici olacak. Burada volatilite çok yüksek. Hem bizim piyasamızda, hem de uluslararası piyasalarda değişimler çok hızlı gerçekleşebiliyor ve oynamalar yüzde 5-10 seviyelerinde oluşabiliyor.

Şu anda tam anlamıyla piyasalarda korku ve endişe hakim görünüyor. Bu da aslında, şu anda görünüm kötümser de olsa, piyasaların dönüş sinyali olarak algılanabilir. Kısa vade için bir şey söylemek zor. Ama fiyatlara baktığımız zaman borsanın orta ve uzun vade için alım fırsatı vermeye başladığını görüyoruz."

Polen Menkul Değerler'den Yatırım Uzmanı Ayhan Kolay, "Asya borsalarındaki ciddi  kayıpların İMKB'ye de yansımasını bekliyoruz. Satıcılı bir açılışla birlikte endeks 30 bin seviyelerine çekilebilir. Piyasalarda tedirginlik hakim" dedi.

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı