Piyasa ürktü, Tüpraş Koç, Aygaz açılıyor

Hürriyet Haber
09 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 08 Şubat 2006 - 22:08

Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun geçen hafta Tüpraş ihale komisyonu kararının yürütmesini durdurmasının ardından işleme kapatılan Koç Holding, Tüpraş ve Aygaz hisse senetleri bu sabah baz fiyattan tekrar işleme açılacak.

Reuters’in haberine göre, söz konusu hisseler bu sabah baz fiyattan işleme açılacak. Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun 2 Şubat’ta ihale komisyonu kararının yürütmesini durdurduğu, yeni sahipleri olan Koç-Shell konsorsiyumuna ocak ayında devri yapılan Tüpraş ile Aygaz ve Koç Holding hisseleri, bu tarihten itibaren kapalıydı. Danıştay kararına dair haberin açıklanmasından sonra Tüpraş hisseleri yüzde 6 civarında düşmüş ve 25.75 YTL’ye kadar geriledikten sonra yüzde 5.41 kayıpla 26.25 YTL’den işleme kapatılmıştı. İşleme kapatıldığında Koç Holding ve Aygaz hisseleri de sırasıyla 7.30 YTL ve 5.60 YTL’deydi.

ÖZELLEŞTİRME TEDİRGiNLİĞİ:

Piyasaların gözü gün boyu, İMKB Yönetim Kurulu’nun, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun Tüpraş ile ilgili durdurma kararının ardından işleme kapatılan Koç Holding, Tüpraş ve Aygaz hisse senetlerinin durumunun ele alındığı toplantıdaydı. Öğleden sonra toplanan kuruldan, seans bitimine kadar herhangi bir açıklama gelmedi. İMKB’nin alacağı karar gün boyu merakla beklenirken, borsada satışların arttığı gözlendi. Tüpraş’ta ihale komisyonunun kararının yürütmesinin durdurulmasının ardından piyasada Erdemir ve Telekom özelleştirmeleriyle ilgili artan tedirginlik de, borsada dünkü satışlarda etkili oldu. Tüpraş, Koç Holding ve Aygaz hisselerinin durumundaki belirsizlikle birlikte artan özelleştirme kaygılarıyla İMKB 100 endeksi dün yüzde 1.81 düştü ve 43 bin 842 puandan kapandı. İMKB Yönetim Kurulu, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun geçen hafta Tüpraş kararının ardından işleme kapatılan söz konusu hisse senetlerinin durumunu ele alan bir toplantı yaptı ve bu hisselerin tekrar işleme açılmasına karar verdi. Ancak karara ilişkin haber, dün seans kapanışından sonra duyuldu.

OLUMLU ETKİLER:

Meksa Menkul Değerler Araştırma Müdürü Tuncay Turşucu, borsadaki düşüşle ilgili olarak, "Tüpraş ihalesi ile ilgili gelişmeler bu süreçle ilgili tedirginlik yaratıyor. Önce Galataport ardından Tüpraş olunca Erdemir, Telekom gibi özelleştirmelerle ilgili tedirginlik yaratıyor. Bu özelleştirmelerin başarısız olması cari açıkta sorun yaratacağı ve dövizde yükseliş olacağı beklentisine yolaçıyor" dedi. Turşucu ayrıca, Ocak ayı enflasyonunun beklenenin üzerinde olması ve uluslararası yatırım bankası Merrill Lynch’in portföyündeki Türk Tahvillerinin ağırlığının azaltmasını tavsiye etmesi gibi gelişmelerin de borsadaki satış baskısında etkili olduğunu belirtti. Hisselerin açılması kararının ardından Turşucu, "Bu karar olumlu etkiler, teminattan çıkarılma riski ortadan kayboldu. En azından bu nedenle oluşan olumsuz baskı kaybolacaktır" dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı