Piyasa tütünden iyimserlik kaptı

Hürriyet Haber
10.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Egeli tütün üreticileri hükümetin hafta sonu açıkladığı baş fiyattan memnun değil. Bu yüzden tütün baş fiyatını protesto etmekte haklılar. Fakat hükümetin sadece yüzde 80 artırarak, 900 bin lira olarak açıkladığı tütün baş fiyatı, çifçilerin aksine finans çevrelerinde olumlu karşılandı. Finanscıları sevindiren tütüncülerin az veya çok kazanacak olması değil tabii ki.. Umutları, sevinçleri, tütün fiyatının içinde ‘‘saklı’’ olduğunu düşündükleri ‘‘seçim’’ mesajından kaynaklanıyor.

Finansçılara göre, gündeme oturan erken seçim tartışmalarına karşın hükümet, gerçekten erken seçime gidecek olsa, büyük bir oy potansiyeli olan Egeli tütüncüleri gözden çıkaramaz. Fakat Yılmaz hükümetinin tütüne yaklaşımı anti-popülistti. Hükümet, tütünün fiyatını yüzde 80 artışla sınırlandırdığına göre, erken seçimi de çok erken düşünmüyor olmalıydı.

İşte bu iyimser yaklaşımın etkileri piyasalarda kendini gösterdi. Borsa yüksek açıldı. Borsa günü, 44 puan veya yüzde 1.2'lik primle, 3 bin 514 puandan tamamladı. Borsada alım getiren iyimserliğin nedenlerinden biri de, yarın yapılacak Özelleştirme Yüksek Kurulu toplantısı.. ÖYK'nın yarınki toplantıda özelleştirme programını açıklaması bekleniyor.

Zaten borsada dünkü alımların kamularda yoğunlaşmasında, yarınki ÖYK toplantısının payı büyük. Erken seçimin tarihi geciktirilir ve özelleştirme hızlandırılacak olursa, borsada yeni zirveler de kaçınılmaz olur.

Hükümetin tütün politikasının etkileri bono piyasasında da gözlendi. Ağustos ve Eylül 1998 tarihli bonolarda oranlar yaklaşık bir puan geriledi ve yüzde 118'e düştü. Hazine'nin bugün yapacağı 283 günlük ihale öncesinde gecelik oranlar da yüzde 80 düzeyine geriledi. Bugünkü ihalede, vadesinin uzun olması nedeniyle oranların bir miktar yükselmesi bekleniyor.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı