Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Piyasa ’tedirgin iyimser’i oynadı

  Esra SAHİCİ
  25.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Global piyasalar ve Kuzey Irak’ı izleyen piyasalarda dün tedirgin hava devam etti.

  Merrill Lynch’nin açıklayacağı üçüncü çeyrek rakamlarını bekleyen global piyasalar 2.3 milyar dolar net zararı ve 7.9 aktiflerindeki düşüş beklentilerden daha aşağıda bulunca piyasalarda korkulan olmadı. Yurtdışı piyasalara paralel hareket eden İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ise yatay hareket ederek günü yüzde 0.20 değer kaybıyla kapattı. Dolar ise 1.20-1.21 YTL bandında işlem gördü.

  MERRILL LYNCH ZARARI BEKLENDİ: Merrill Lynch’nin zarar açıklamasının ardından, ABD borsası vadeli işlemlerinde hafif satışlar görülürken, Avrupa borsaları ise yukarı yönlü seyretti. Danske Bank Stratejisti Lars Rasmussen, "Ortalık şimdilik az da olsa sakinledi. Ancak Türkiye’nin önümüzdeki dönemde (Kuzey Irak konusunda) yapabilecekleriyle ilgili kaygılar global piyasalara ağır basacaktır" yorumun yaptı. Kuzey Irak konusundaki gelişmeleri de takip eden ve bu endişe ile hareket eden İMKB Ulusal 100 Endeks’i ise güne 17 puan yükselişle açıldı. Ancak bunun ardından bankacılık sektör hisselerinde yapılan kár satışlarıyla aşağı yönlü hareket etti. Daha sonra yeniden bankacılık hisselerine gelen alımlar eşliğinde endeks toparlanma sürecine girdi. Endekste kayıp yüzde 0.20 ile sınırlı kaldı. Kapanış 55.638 puandan gerçekleşti. Bombardıman yapıldığı haberlerine karşın, uzmanlar Kuzey Irak’a yönelik olarak askeri değil siyasi diyolog ile çözüm bulunacağı beklentisi ile hareket edildiğini belirtti.

  DOLAR 1.20 YTL’YE İNDİ: Döviz piyasasında ise daha sakin bir işlem günü yaşandı. Bankalar arası piyasada güne 1.21 YTL düzeyinden başlayan dolar, öğleden sonra yabancıların satışlarıyla 1.20 YTL’ye geriledi. Ancak ABD’de konut satışlarına yönelik gelen verinin beklentilerden kötü olması doların yükselişine neden oldu. Dolar bankalar arası piyasada bugün valörlü işlemlerdi 1.2160’a çıktı. Dolar serbest piyasada günü 1.2150 YTL’den tamamladı. 5 Ağustos 2009 vadeli gösterge kıymetin ortalama bileşik faizi yüzde 16.11’den kapandı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı