Piyasa DTP'yi takmadı

Hürriyet Haber
14 Aralık 2009 - 11:09Son Güncelleme : 14 Aralık 2009 - 12:51

Cuma günü DTP'nin kapatılması ile siyasette yaşanan gerginlik piyasalara yansımadı. Piyasalar, ABU Dabi'nin Dubai'ye 10 milyar dolarlık yardımına odaklanmayı tercih etti.

Uluslararası piyasalardaki yükselişi arkasına alan İMKB de güne hızlı başladı. Borsa açılıştan itibaren gelen alımlarla ilk seansın ortalarını yüzde 0.8 artışla 49 bin 800 seviyelerinden geçti. Endeks en yüksek 49 bin 946 puanı gördü.

Siyasi gelişmelerin piyasada pek yankı bulmadığına işaret eden uzmanlar, özellikle yabancıların Türkiye'nin ekonomik performansına baktığını belirtiyor. Ayrıca erken seçime yönelik senaryoların zayıf kalmasının da piyasada olumlu karşılandığı ifade ediliyor. Uzmanlara göre piyasanın bundan sonraki rotasında yurtdışı gelişmeler belirleyici olmaya devam edecek.
 
DOLAR DA DÜŞÜYOR

Cuma günü parite etkisiyle 1.5065 TL'ye kadar çıkan dolar yeni haftaya düşüşle başladı. DTP'nin kapatılmasının dolar tarafında da etkili olmadığı izleniyor. Dolar saat 11.00 itibariyle yüzde 0.4 düşüşle 1.50 TL seviyesinden el değiştiriyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, Reuters'e yaptığı açıklamada, "Cuma günü ABD verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle euro/dolar aşağı yönde hareket etti ve dolar/TL'yi de bayağı bir yukarı itti. Akşam saatlerinde DTP kapatılma kararının ardından dolar/TL yeniden yukarı gitti ama bu sabah açılışta normal seviyelerde açıldı. Dış piyasalara ve euro/dolar ve dolar/TL'de sabah açılışa bakınca siyasi tepkilerin ilk izlerinin silinmiş olduğu görülüyor. Euro/dolar paritesini izlemeye devam edeceğiz" dedi.

Uzmanlar, dolar/TL kurunun önümüzdeki dönemde 1.48-1.52 TL aralığında dalgalanmasını bekliyor.

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı