Piyasa dışarıyla dalgalandı dolar 1.32 YTL’den döndü

Hürriyet Haber
31 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 30 Temmuz 2007 - 21:33

Piyasalarda geçen hafta ABD riskli mortgage endişeleriyle başlayan dalgalanma dünde devam etti.

Dün öğle saatlerinde Dow Jones vadeli işlemleri eksiye dönerken, Japon Yenin güçlendi. Tüm bunlar dünya piyasaları satışı hızlandırdı. Dünya satışa geçince içerde dolar hızla 1.32 YTL’nin üzerine çıktı. Güne temkinli başlayan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) kayıpları artırarak en düşük 50.478 puana kadar geriledi. Gün sonuna doğru İMKB’de kayıp yüzde 0.20 ile sınırlı kalırken, dolar 1.30 YTL’ye geriledi.

JAPON YENİ TAKİPTE: Dünya borsalarındaki geçen hafta kayıplar yüzde 5’i aşarken, hedge fonların batış haberleri de riskten kaçışı hızlandırıyor. Geçen hafta kaygıların kár satışlarıyla birleştiği yönündeki yorumlar artık yerini ’dalga derinleşiyor mu?’ sorusuna bırakmaya başlarken, bazı kesimler hálá bunun bir düzeltme hareketi olduğunu söylüyor. Japon Yeni ile borçlanarak riskli piyasalara yatırım yapan fonların hareketini de Japon Yenin yönü belirliyor.

DOLAR 1.30 YTL’YE İNDİ: Dow Jones’in eksiye dönmesiyle birlikte Avrupa borsalarında satışa geçti. Gelişmekte olan piyasalardan çıkış hızlandı. Böylece içerde bankalararası piyasada sabah saatlerinde 1.30 YTL düzeyinden açılan ve daha sonra 1.2950’ye kadar gerileyen dolar kotasyonları, öğle saatlerinde 1.3235 YTL seviyesine çıktı. Gün sonuna doğru ise ABD borsalarındaki toparlanmayla gelen satışlar dolar kuru 1.30 YTL seviyesine geriledi. Bankalar arası piyasada bugün valörlüde 1.3060 YTL’den işlem gördü. Dolar serbest piyasada 1.3040 YTL’den günü tamamladı.

İMKB DE DALGALANDI: Geçen haftayı yurtdışı piyasalara bağlı olarak yüzde 2.6 kayıpla tamamlayan İMKB Ulusal 100 Endeks’i ise güne temkinli başladı. Ancak ikinci seansta Avrupa borsalarında satışların hızlanması ve içeride doların 1.32 seviyelerine doğru çıkmasıyla İMKB’de kayıplar gündeme geldi. 50 bin puan seviyelerine gerileyen endeks, bu seviyelerden tepki alımlarıyla karşılaştı. Kapanışa doğru ABD borsalarının yukarı yönlü açılış yapması İMKB’nin toparlanmasını sağladı. Endeks günü 51.459 puandan yüzde 0.20 kayıpla tamamladı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı