Gündem Haberleri

  Piyanoda Anadolu'nun sesi

  Hürriyet Haber
  24.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Piyanist Lara Şekinskaya ve piyanist-besteci Sare Nihal Çelik bu akşam saat 19.30'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda ‘‘Piyanonun Türküsü'' başlıklı bir konser verecekler.

  Azerbaycan-Bakü'de doğan Lara Şekinskaya, piyano öğrenimine yedi yaşında Azerbaycan Devlet Konservatuarı Müzik Okulu'nda başlamış. 1979'da Azerbaycan Devlet Konservatuarı Piyano Bölümü'ne giren ve 1988-90 yıllarında doktora çalışmalarını tamamlayan piyanist, Bakü ve Moskova'nın yanı sıra Almanya'da da konserler vermiş. Şekinskaya halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

  1966'da Ankara Devlet Konservatuarı Piyano Bölümü'ne Fuat Türkay'ın öğrencisi olarak kabul edilen Sare Nihal Çelik, çalışmalarını Prof. Kamuran Gündemir ile sürdürdü ve onun teşvikiyle kompozisyona yöneldi. Zengin Anadolu armonisi ile örülü vokal ağırlıklı ilk çalışmalarını kendisi seslendirmek üzere yazmış olan Çelik, sahneye çıkmaktan ürktüğü için uzunca bir süre hayallerinden vazgeçmiş. Ancak, yeni arayışlar içinde olan Lara Şekinskaya onunla ve müziğiyle tanışınca, birlikte çalışmaya başlamışlar. Böylece ikili, Anadolu Sound'unu piyano başta olmak üzere ney, saz, davul eşliğinde evrensel boyutta ifade ederek ortaya ‘‘Piyanonun Türküsü''nü çıkarmışlar. Eseri ilk kez AKM'de Nisan 1999'da seslendiren ikili, bu akşamki konserde de ‘‘Anadolu'nun Sesi'', ‘‘Anadolu'da Armoni'' ve ‘‘Kapadokya'' başlıklı bölümlerden oluşan eseri dinleyicilere sunacaklar.

  <ı>Bilet fiyatları: 3 ve 2 milyon TL.

  Bilet satış noktaları: CRR Konser Salonu (0212 232 98 30), AKM (0212 251 56 00), tüm Vakkoramalar ve Bakırköy Carousel

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı