"Ahmet Hakan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ahmet Hakan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ahmet Hakan

Piyanist yayınlanmalı

TRT yönetimi, Yahudi soykırımını anlatan ünlü yönetmen Polanski’nin "Piyanist" filmini yayından kaldırmaya karar vermiş.

Çünkü...

TRT’ciler, İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırıları sürerken...

Kana’da 37 çocuk katledilirken...

"Yahudi soykırımı"nı anlatan bir filmin ekrana getirilmesinin büyük tepki çekeceğini düşünmüşler.

Ne kadar yanlış bir düşünce!

Oysa...

Bugün "Piyanist"in yayınlanmasının tam da sırasıydı.

Çünkü...

Bu film bize bir "kıyaslama" olanağı verecek, bir fırsat sunacaktı.

***

Fırsat şudur:

Eğer "Piyanist" filmi ekrana gelseydi...

Bir zamanlar "mazlum" olanların, bugün nasıl da "zalim" olabildiklerini görme fırsatını elde edecektik.

Ayrıca...

Bir zamanlar çocuklarını inanılmaz bir vahşete kurban verenlerin, bugün masum çocukları nasıl vahşice katlettiklerini fark etme fırsatını kazanacaktık.

Daha da önemlisi...

Bir zamanlar "insanlıktan çıkmış" bir anlayışın akla hayale gelmeyen baskılarına maruz kalmış bir topluluğun, bugün nasıl da vicdansızlaştığını görme fırsatını yakalayacaktık.

Kısacası...

"Piyanist" yayınlansaydı eğer...

Bir zamanlar zulme uğramış olmanın, gelecekte zalim olmanın önüne geçmeyeceğini anlama fırsatını ele geçirecektik.

Bence vakit geç değil.

TRT bir an önce "Piyanist"i yayınlamalıdır.

Hatta...

Bir başka televizyon kanalı da "Schindler’in Listesi"ni yayınlamalıdır.

Nasıl olsa...

"Haber bültenleri", dünün mazlumlarıyla bugünün zalimleri arasındaki bağlantının kurulmasına imkán verecek görüntülerle dolu.

İki yerel saçmalık

KIRMIZI HALI: Bence "Makam odasına çıkan merdivene kırmızı halı döşeten, ayrıca kimse basmasın diye merdivenin başına memur diken" bir vali, milletvekillerinden gelen talepleri bir parça kayıtsız karşılayan bir emniyet müdüründen daha tehlikelidir. Dolayısıyla... İçişleri Bakanı’nın Isparta Valisi hakkında "ivedi" bir işlem yapmasında sayısız fayda vardır.

İMAM MÜDÜR: İmam hatip mezunlarının iş bulma ihtimali azaldıkça, bazı müdürlüklere birkaç imam hatip mezunun atanması ne anlama gelmektedir? Türkiye’nin en "talihsiz" kesimi olan imam hatipliler, aralarından birkaçının bazı makamlara getirilmelerine "fit" mi olacaktır? Sayın bakanlarımız bu konuda bir daha düşünse diyorum.

Che ile Fidel arasındaki 7 fark

BİR: Fidel, tam 12 saatlik bakanlar kurulu toplantısında zerre kadar sıkılmazken, Che daha toplantının beşinci dakikasında felaket sıkılır.

İKİ: Fidel, Monica krizi nedeniyle Clinton’a puro gönderecek denli "matrak" bir adamken, Che ancak kırda ve şakrak gerillalar arasında kafa bulabilir.

ÜÇ: Fidel "ilaç"ı tercih edecek kadar gerçekçiyken, Che "tüfek"i tercih edecek kadar romantiktir.

DÖRT: Che’nin felsefesi "hızlı yaşa, cesedin yakışıklı olsun" iken, Fidel’in felsefesi "Hastalanırsan yerine kardeşin geçer" şeklindedir.

BEŞ: Che "Küba dağlarından indik aşağı" türküsünü çığırırken, Fidel "Bir ülke kurdum hatçem" türküsünü çığırmaktadır.

ALTI: Che’nin kafası "Gayri safi milli hasıla" meselesine zerre kadar basmazken, Fidel’in kafasında ekonomik dengeler vardır.

YEDİ: Fidel’e kadınlar, Che’ye kızlar hastadır.
X